Ekonomické informace 22. 7. 2005

Výkupní cena obilí je podle Agrární komory nižší než výrobní náklady, někteří zemědělci proto začínají vyvážet do zahraničí. Láká-li vás rekordní jackpot v Euromilionech, raději zapomeňte na to, že byste si vsadili přes internet. Místo výhry by vás totiž možná neminula pokuta. Už více než dva měsíce čeká Praha na peníze z Evropského sociálního fondu. Čína se po více než deseti letech vzdala pevného kurzu jüanu a přestala svou měnu vázat na americký dolar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina

Krajina | Foto: Jan Rosenauer

Výkupní cena obilí je nižší než výrobní náklady. Tvrdí to Agrární komora, která chce současnou cenu pohybující se kolem 2400 korun za tunu zvýšit. Tato hodnota je také hluboko pod takzvanou záchytnou sítí Evropské unie. Ta zaručuje, že pokud zemědělci vyrobí kvalitní obilí a neprodají ho, vykoupí od nich přebytky stát, a to za zhruba tři tisíce korun za tunu. Tento systém funguje v České republice už od loňského roku, ale zatím se neosvědčil. Stát totiž nemá kde vykoupené obilí skladovat. Jak dodává prezident Agrární komory Jan Velebný, někteří zemědělci proto začínají vyvážet do zahraničí, kde dostanou zaplaceno lépe.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Velebný: Výkupní cena obilí

Sázková horečka v Evropě nabírá na dalších obrátkách. Jackpot v největší sázkové hře na našem kontinentu, Euromilionech, totiž šplhá do rekordních výšek. Dnes bude k mání 96 milionů eur, což je v přepočtu zhruba dvě miliardy a 800 milionů korun. Pokud byste se ale rozhodli vsadit si v Euromilionech přes internet, jak k tomu naváděla některá česká média, můžete dostat pokutu až 50 tisíc korun. Radiožurnálu to řekl mluvčí Ministerstva financí Marek Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Euromiliony

Už více než dva měsíce čeká Praha na peníze z Evropského sociálního fondu. Jde o stovky milionů korun na různé sociální a vzdělávací projekty. Většina z nich byla bez problémů schválena, ale na peníze musí čekat ti, kteří takové štěstí neměli. Více se o tomto problému budeme bavit v Ekonomickém magazínu s náměstkem Ministerstva práce a sociálních věcí Čestmírem Sajdou, zástupcem ředitele pražského magistrátu Miroslavem Sklenářem a také s jedním ze žadatelů Janem Vávrou. Na Radiožurnálu po čtvrt na deset.

Více než 500 lidí dosud podepsalo petici proti zdražování městské hromadné dopravy v Praze. Petiční akci pořádá sdružení Socialistická alternativa "Budoucnost". Mezi protestní akce patřila i černá jízda, během které šest protestujících doprovázelo 8 revizorů a stejný počet policistů.

Čína se po více než deseti letech vzdala pevného kurzu jüanu a přestala svou měnu vázat na americký dolar. Zavedla fluktuační pásmo tři desetiny procenta a rozhodla se, že bude jüan vázat na koš světových měn. Centrální banka země také svou měnu vůči dolaru, a to zhruba o dvě desetiny procenta. Podle viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera je rozhodnutí Číny dobrým signálem pro obchodní partnery země. Režim, který dosud platil, totiž zvýhodňoval čínské vývozy.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Niedermayer: Kurz jüanu

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme