Ekonomické informace 22. 8. 2005

O uplynulém víkendu v Česku začala sklizeň chmele. Hlávky zřejmě kvůli špatnému počasí nebudou dostatečně hořké - výkupní cenu to ale asi neovlivní. Státní zemědělský intervenční fond zatím proplatil více než dvě třetiny projektů na restrukturalizaci a přeměnu vinic. Česko je na druhé příčce v žebříčku 27 rozvíjejících se zemí, který na základě hodnocení investičních podmínek každoročně sestavuje Kalifornský důchodový systém pro veřejné zaměstnance.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chmelové šišky

chmelové šišky | Foto: Chmeleřský institut s.r.o.,Žatec

O víkendu se u nás naplno rozběhla sklizeň chmele. Hlávky budou mít kvůli deštivému počasí nedostatek hořkosti, výkupní cenu to ale zřejmě neovlivní. Jak potvrzuje výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý, úroda z více než pěti a půl tisíce hektarů chmelnic se bude pohybovat kolem jedné tuny chmele z hektaru.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Veselý: Sklizeň chmele

Z celkové produkce chmele je 80 až 85 procent určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko.

Státní zemědělský intervenční fond zatím proplatil více než dvě třetiny projektů na restrukturalizaci a přeměnu vinic. Zbytek výplat by podle mluvčí fondu Jitky Slukové mohl být dokončen v brzké době. Na restrukturalizaci vinic je pro rok 2004/2005 k dispozici 54 milionů korun z prostředků EU.

Divize izraelského výrobce potravin Osem Investments vybuduje v Česku továrnu za téměř tři čtvrtě miliardy korun. Továrnu postaví divize Tivall, jež se specializuje na výrobu náhražek masa pro vegetariány. Oznámila to společnost Osem, ve které vlastní 52 procent švýcarský potravinářský gigant Nestlé.

Česko je na druhé příčce v žebříčku 27 rozvíjejících se zemí, který na základě hodnocení investičních podmínek každoročně sestavuje Kalifornský důchodový systém pro veřejné zaměstnance. Jak informoval deník International Herald Tribune, první místo obsadilo Maďarsko, za naší zemí následují Polsko, Tchaj-wan a Chile. Kalifornská společnost spravuje investiční portfolio v hodnotě téměř čtyř bilionů dolarů a o její seznam se zajímají investičními fondy a ministři financí na celém světě.

Na konci června měly penzijní fondy více než 3 miliony klientů. Podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana lidé, kteří si spoří na důchod, stále přibývají.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Důchodové spoření

Největší evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové ovládl společnost Piana Týniště z Týniště nad Orlicí, která je zase největším výrobcem pianinových skříní v Evropě. Podle majitelky Petrofu Zuzany Ceralové-Petrofové tak Petrof získává nové možnosti v boji s levnou čínskou konkurencí. Oba podniky by měly sjednotit technologie, což by mělo zvýšit kvalitu a snížit náklady. Petrof vyrábí především na export. Loni Petrof posílil odbyt do Indonésie, Austrálie a na Nový Zéland. Hlavními trhy jsou severní Amerika a Evropa.

Jaroslav Skalický, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme