Ekonomické informace 23. 10. 2001

Poslední peníze z čtyřicetimiliardového výnosu z privatizace Komerční banky jsou rozdány. Už minulý týden vláda rozhodla, že dvacet miliard získá Konsolidační agentura, šest a půl Fond rozvoje bydlení a 11 Fond dopravy. Poslaneckou iniciativu, podle které by stát měl vydat další dluhopisy na odškodnění členů družstevních záložen vláda odmítla. Ministři nesouhlasili ani s dalším návrhem poslanců na změny v zákoně o kampeličkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Poslední peníze z čtyřicetimiliardového výnosu z privatizace Komerční banky jsou rozdány. Už minulý týden vláda rozhodla, že dvacet miliard získá Konsolidační agentura, šest a půl Fond rozvoje bydlení a 11 Fond dopravy. Tentokrát kabinet rozhodl, že zbývajících přibližně 500 milionů půjde na zákonné nároky restituentů a na krytí starých ekologických škod. Zbytek, tedy dvě miliardy, jak potvrdil ministr financí Jiří Rusnok dostane opět mimorozpočtový Fond dopravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Rusnok: Zbytek dostane Fond dopravy

Poslaneckou iniciativu, podle které by stát měl vydat další dluhopisy na odškodnění členů družstevních záložen vláda odmítla. Ministři nesouhlasili ani s dalším návrhem poslanců na změny v zákoně o kampeličkách. Podle tohoto návrhu by měla být nově upravena práva a povinnosti zajišťovacího fondu a také záložen, které přišli o licenci. Navíc poslanci chtěli zvýšit odškodnění klientům zkrachovalých kampeliček ze současných 100 na 400 tisíc korun, a to i v případech, kdy se náhrady vkladů už začaly vyplácet. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského ale zákony se zpětnou platností nelze přijímat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Rychetský o kampeličkách

290 milionů korun rozdělí vláda v příštím roce mezi propouštěné hutníky. Ministři tak souhlasili s doprovodným programem restrukturalizace českého ocelářství. O něm se už zítra bude jednat v Bruselu.

Koruna dosáhla dalšího rekordu vůči euru a ustálila se na historicky nejvyšší hodnotě 33 korun a 39 haléřů za jednu společnou evropskou měnovou jednotku. Reagovala tak na vývoj obchodní bilance, která se po dvou letech dostala v září do plusových čísel. K tomu jistě přispěla také mladoboleslavka automobilka Škoda. O 13 a půl procenta se jí podařilo zvýšit prodej v celosvětovém měřítku. V západní Evropě dokonce o čtrnáct procent ale úplně nejvíc v oblasti střední a východní Evropy o 22 procent. Podle mluvčího Milana Smutného tak Škoda dosahuje meziročně nejvyššího vzestupu prodejů v rámci koncernu Volkswagen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Smutný: Škoda Auto má nejvyšší nárůst

Útoky vzdušných pirátů na Spojené státy a menší zájem o cestování zejména letadly nutí evropské letecké doprace k užší spolupráci. Například nizozemská KLM už jednala s British Airways. Jak informuje naše zvláštní zpravodajka v Evropské unii Pavla Kvapilová zatím z toho nevzešla žádná dohoda o fúzi nebo alianci a British Airways jednají i s dalšími společnostmi.ei4

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Kvapilová o případných fúzích

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme