Ekonomické informace 23. 3. 2005

Česká vláda bude dnes mimo jiné jednat o odměnách policistů a hasičů. Ministr financí Bohuslav Sobotka totiž chce ve státním rozpočtu zmrazit 4 miliardy korun, které byly původně určeny na zvýšení platů právě těchto profesí. Podle nového služebního zákona měli letos dostat přidáno více než 8 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Sněmovna ale účinnost zákona odložila. Vláda poté policistům slíbila část peněz vyplatit a Sobotka se teď obává, aby se zbylé peníze nepoužily na něco jiného.

Vláda by se měla také zabývat návrhem zákona, který předkládá ODS. Jeho smyslem je, aby si lidé s částečným invalidním důchodem mohli neomezeně přividělávat a nemuseli se přitom bát, že na penzi ztratí nárok. Ministerstvo práce ovšem kabinetu doporučuje, aby tento návrh zamítl. Současná úprava je podle mluvčí ministerstva Kateřiny Beránkové dostatečně dynamická a umožňuje přiměřeně vydělávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Beránková: Dosavadní úprava

Na penze téměř dvou milionů důchodců v České republice přispívalo letos v únoru více než 4 a půl milionu plátců pojistného na sociální zabezpečení. Čili na jednoho starobního důchodce přispívají více než dva poplatníci. Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Mikešové u nás pobírá starobní, invalidní a pozůstalostní penze celkem 2 milióny 600 tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Š. Mikešová: Uživatelé důchodů

Až jednu miliardu korun budou muset zřejmě zaplatit čeští mobilní operátoři za to, že umožní klientům ponechat si stejné telfonní číslo i při změně operátora. Tuto povinnost jim ukládá zákon o elektronických komunikacích, který v pondělí podepsal prezident Václav Klaus. Zákon bude platit od května, operátoři ale dostali osmiměsíční přechodnou lhůtu na přípravu nového systému. Největší operátor na trhu, společnost EuroTel, odhaduje, že její náklady dosáhnou 200 až 400 miliónů korun. Potvrdila to mluvčí společnosti Diana Dobálová.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Dobálová: Náklady operátora

Americký Federální rezervní systém zvýšil základní úrokovou sazbu o čvrt procentního bodu na 2 a třičtvrtě procenta. Protože nezměnil výhled do budoucna, dá se usuzovat, že i nadále počítá s tím, že sazby bude pozvolna a odměřeným tempem dále zvyšovat.

Ministerstvo dopravy chce vyhovět kritice Evropské unie a zavést opět týdenní a měsíční dálniční známky. Podle Evropské komise jsou 15denní a dvouměsíční známky, které platí na českých dálnicích, v rozporu s právem unie. Ministerstvo proto navrhuje novelu zákona, která by lhůty změnila. Ceny známek v příštím roce má určit vláda svým nařízením.

Zloději ukradli během prvních dvou měsíců letošního roku méně automobilů než ve stejném období loni. Vzrostl ale počet případů vloupání do aut. Všimly si toho pojišťovny. V posledních pěti letech zůstává počet pojistných událostí spojených s krádežemi automobilů na přibližně stejné úrovni. Podle mluvčího České pojišťovny, Václava Bálka, lze s trochou nadsázky prý říci, že se počet automobilových zlodějů v poslední době vyprofiloval.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bálek: Krádeže automobilů

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme