Ekonomické informace 23. 4. 2001

Dnešní ekonomické informace sestávají ze zprávy o tom, že do České republiky podle EBRD poplynou investice letos 6 miliard dolarů, o tom, že Evropská unie chce po Praze snížení úrokových sazeb a o úspěšném roku Tatry Kopřivnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příliv investic do naší ekonomiky by měl letos dosáhnout zhruba 6 milardy dolarů, tedy o miliardů a půl více než loni. Konstatuje to výroční zpráva transformaci hospodářství střední a východní Evropy, kterou v Londýně zveřejnila Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Česká republika se tak zařadí na druhé místo za Polsko, kam by mělo přijít ze zahraničí 8 miliard dolarů. Jak informuje náš spolupracovník ve Velké Británii Milan Kocourek, v dokumentu banka připomíná, že mezi klíčové úkoly naší země patří reforma sociálního zabezpeční, zejména důchodového systému.

Podobně se také k naší ekonomice vyjádřili ministři financí Evropské unie na jednání ve švédském Malmö. Schůzky se poprvé zúčastnili i resortní šéfové z kandidátských zemí. K jejich požadavku na odstranění deficitu veřejných financí český ministr Jiří Rusnok prohlásil, že snaze o výrazné snížení schodku bude odpovídat i návrh státního rozpočtu na příští rok. O jeho základních východiscích má vláda jednat už za necelé dva týdny. Jak informuje náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich, ministři ze zemí Evropské měnové unie na setkání s šéfem centrální banky eurozóny Wimem Duisenbergem, požadovali snížení úrokových sazeb.

Na vytvoření americké zóny volného obchodu se v kanadském Quebecu shodli představitelé čtyřiatřiceti zemí západní polokoule s výjimkou Kuby. Z bezbariérového přístupu na americké trhy budou těžit především Spojené státy.

Kopřivnická automobilka Tatra vykázala za první čtvrtletí tohoto roku tržby ve výši 982 miliónů a hrubý zisk přes 92 milióny korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se v případě zisku jedná o více nez osminásobné zlepšení hospodářské bilance. Přesto výroba a prodej vozů značky Tatra, jak připustila mluvčí Věra Breiová, v hodnoceném období poklesly o 32%.

Za 300 milionů korun chce elektrárenská společnost ČEZ vybudovat své nové sídlo v Praze Na Brumlovce. Kvůli prodeji současného sídla už firma vyhlásila veřejnou soutěž na výběr realitní kanceláře. Ta skončí patnáctého června. Samotný prodej budovy v Jungmannově ulici, jejíž cena se na odhaduje v řádu miliard korun, se má uskutečnit až po jejím opuštění pracovníky ČEZu, tedy pravděpodobně v roce 2002. Získanými penězi chce společnost splatit část svých finančních závazků. Na konci loňska byla zadluženost ČEZ 71 miliard korun.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme