Ekonomické informace 23. 5. 2002

Z telefonních budek bude od 1.června možné odesílat SMSky a e-maily. Podnikatelé nemusí měnit své staré živnostenské listy. Již tři a padesátá novela živostenského zákona, která vstoupí v platnost tento pátek, zrušila povinnost výměny původních živostenských oprávnění pro volné živnosti za nové. Lidé do 36 let získají výhodnější hypotéky na pořízení staršího domu nebo bytu. Rozhodla o tom vláda s tím, že její nařízení začne platit až od září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Z telefonních budek bude od 1.června možné odesílat SMSky a e-maily. Český Telecom kvůli tomu upravuje automaty a vydává nové telefonní karty. Šéf projektu Jan Ander tvrdí, že zavedení datových služeb firmu skoro nic nestojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Ander: Kolik to stálo

Podnikatelé nemusí měnit své staré živnostenské listy. Již tři a padesátá novela živostenského zákona, která vstoupí v platnost tento pátek, zrušila povinnost výměny původních živostenských oprávnění pro volné živnosti za nové. Podle vedoucího obecního živnostenského úřadu v Pardubicích Jana Linharta se uleví jak podnikatelům, tak úředníkům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Linhart o úlevě

Lidé do 36 let získají výhodnější hypotéky na pořízení staršího domu nebo bytu. Rozhodla o tom vláda s tím, že její nařízení začne platit až od září. Stát bude dotovat část úroků po dobu deseti let na úvěry do osmisettisíc korun na koupi bytu a do jednoho a půl miliónu na pořízení rodinného domu. Výše podpory podle Daniely Grabmüllerové z Ministerstva pro místní rozvoj bude záviset na průměrných úrocích z hypoték v předchozím roce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniela Grabmüllerová o výši podpory

Osm ohrožených průmyslových podniků se dočkalo pozornosti vlády, která rozhodla o jejich dalším osudu. Speciální program bude vypracován pro Škodu Jaderné strojírenství, v dalších společnostech stát prodá své podíly strategickým partnerům. Podle ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégr, se stát zbaví účastí v Královopolské, Hutních montážích Ostrava a ve společnostech Praga Hostivař, TOS Čelákovice a Tusculum.

Domácí akciový trh letos opustí jeden z nejlikvidnějších titulů. Česká spořitelna totiž stáhne své akcie z pražské burzy cenných papírů. Na valné hromadě o tom rozhodli akcionáři peněžního ústavu, zrušení registrace ale ještě musí schválit Komise pro cenné papíry. Akcionáři spořitelny rovněž schválili výplatu dividendy z loňského zisku a držitelé řádných akcií tak získají po pěti letech opět dividendu, a to tři koruny na akcii.

Hlavní část letošních privatizačních příjmů využije Slovensko na snížení starých dluhů a reformu důchodového systému. O změně rozpočtu Fondu národního majetku, který inkasuje příjmy z prodeje státního majetku, rozhodli poslanci slovenské sněmovny. Z očekávaných privatizačních příjmů v objemu téměř 167 miliard Slovenských korun se největší část použije na reformu sociálního pojištění a dalších 50 miliard korun na snížení státního dluhu.

Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme