Ekonomické informace 23. 6. 2005

Dalekosáhlé změny zřejmě čekají evropský trh s cukrem. Některé kontrakty, zařazené do offsetového programu konsorcia Gripen International, by se asi uskutečnily i bez pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen české armádě. O rozdělení zisku a odvolání členů dozorčí rady dnes bude rozhodovat valná hromada Českého Telecomu. Společnost Monster Technologies otevřela v Praze evropské vývojové softwarové centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostky cukru | Foto: Jan Rosenauer

Evropský trh s cukrem se zřejmě dočká dalekosáhlých změn. Evropská komise totiž schválila návrh komisařky Marianne Fischerové-Bölové, který má posílit konkurenci na trhu hlubokým snížením minimálních cen cukru a cukrové řepy a redukcí výrobních kvót. Mění se tak systém, který bez větších změn přetrvával téměř 40 let. Podle Huga Roldána z tiskového oddělení Ministerstva zemědělství ale musí cukernou reformu schválit ještě Rada ministrů zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Roldán: Reforma trhu s cukrem

Některé kontrakty, zařazené do offsetového programu konsorcia Gripen International, by se asi uskutečnily i bez pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen české armádě. Poukázali na to senátoři z hospodářského výboru při jednání se zástupci ministerstva obrany. Předseda výboru Milan Balabán z opoziční ODS poukázal konkrétně na případ firmy Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy pro stavbu fregat britského Královského námořnictva.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Balabán: Offsetový program

O rozdělení zisku a odvolání členů dozorčí rady dnes bude rozhodovat valná hromada Českého Telecomu. Zástupci společnosti Telefónica, která minulý týden získala v Telecomu majoritu, dosadí do dozorčí rady své lidi a hned po valné hromadě zřejmě odvolají dosavadního šéfa firmy Gabriela Berdára. Vyplývá to z informací České tiskové kanceláře.

Japonské firmy jsou v Česku spokojené a připravují u nás další investice. Novinářům to v Tokiu řekl premiér Jiří Paroubek. Jen do konce letošního roku by u nás Japonci podle agentury Czechinvest mohli investovat až 100 milionů eur, tedy tři miliardy korun.

O tom, že naše země je atraktivní i pro další zahraniční investory, svědčí množství nově otevíraných závodů a vývojových center. Další, tentokrát evropské vývojové softwarové centrum, v Praze včera otevřela společnost Monster Technologies. Firma do něj investovala desítky milionů korun. Podle viceprezidenta společnosti Zoltána Loderera v centru v současné chvíli pracuje více než 100 odborníků z celého světa. Jejich počet se ale bude přibližně o 30 procent ročně zvyšovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Loderer: Vývojové softwarové centrum v Praze

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme