Ekonomické informace 23. 9. 2002

Český statistický úřad zveřejní výsledky zahraničního obchodu za srpen. Podle odhadu analytiků se v tomto měsíci schodek snížil na 13 miliard korun z červencových 16 miliard. Podobně jako v předchozích měsících brzdila zahraniční obchod především špatná ekonomická situace v Evropě. Objem dovozů i vývozů dále snížily srpnové povodně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Ekonomové odhadují, že schodek za celý letošní rok díky příznivému vývoji v první polovině roku nepřekročí 80 miliard korun, podle jiných ale bude o 20 miliard vyšší. I to je však stále méně než loňských 116 miliard korun.

V Mostě se dnes sejde Hospodářská a sociální rada Mostecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čem bude jednat, zjišťovala mostecká zpravodajka Eva Holá.

Rychlejší řešení sporů mezi podniky nabízejí rozhodčí soudy. Jejich mezinárodní spoluprací se v Praze zabývala mezinárodní konference o arbitrážním řízení a vykonatelnosti rozhodčích nálezů v evropských zemích. Jednotná mezinárodní pravidla mohou podle předsedy Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře Bohuslava Kleina podstatně urychlit spory mezi podniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Klein o jednotných pravidlech

Akciová společnost MSA, výrobce průmyslových armatur z Dolního Benešova, bude dodávat kohouty pro kaspická ropovod. Konkrétně na jeho 460 kilometrů dlouhou tureckou část. Ropovod bude přepravovat kaspickou ropu z ázerbájdžánského Baku přes gruzinské Tbilisi do tureckého středomořského přístavu Ceyhan. Jen v příštím roce přesáhne hodnota dodávek severomoravského výrobce zhruba 120 miliónů korun. Ropovod má být uveden do provozu v květnu 2005 a ročně by jím mělo téct 50 až 60 milionů tun ropy.

Moravia Steel letos zvýší prodej kolejnic z Třineckých železáren na zhruba 183 000 tun, což je o pětinu víc než loni. Kromě Českých drah společnost dodává kolejnice zejména pro německé, švýcarské, francouzské, dánské, finské, slovenské, chorvatské, řecké a maďarské dráhy. Významné odběratele má také v USA a Kanadě.

Největší japonská automobilka Toyota Motor chce v Polsku postavit novou továrnu, která by vyráběla lacinější dieselové motory pro středně velké sedany montované v Británii. Podle informací japonského listu Nihon Keizai Šimbun začne výroba v roce 2005. Náklady na výstavbu nové továrny se mají pohybovat kolem 124 miliónů USD.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme