Ekonomické informace 24. 10. 2001

Zástupci ministerstva průmyslu budou dnes v Bruselu obhajovat vládní představu o restrukturalizaci českého ocelářství. Ocelářské podniky si v letošním roce nevedou špatně. Například Nové huti se podařilo snížit ztrátu z loňské jedné miliardy na letošních 390 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Zástupci ministerstva průmyslu budou dnes v Bruselu obhajovat vládní představu o restrukturalizaci českého ocelářství. Evropská komise už dřív poslala do Prahy dopis, ve kterém říká: Český plán je v navrhované podobě nepřijatelný. Další informace doplňuje z Bruselu naše zvláštní zpravodajka Pavla Kvapilová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Kvapilová o našem ocelářství

Ocelářské podniky si v letošním roce nevedou špatně. Například Nové huti se podařilo snížit ztrátu z loňské jedné miliardy na letošních 390 milionů korun. Podle mluvčí Sylvy Mazurkové, tržby a výkony největšího tuzemského producenta oceli současně vzrostly o téměř 3 miliardy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sylva Mazurková: Podařilo se snížit ztrátu

Třinecké železárny, které nejsou součástí plánovaného společného ocelářského podniku vykázaly za 9 měsíců letošního roku hrubý zisk ve výši 608 milionů korun. Hospodaření, podle mluvčího Ivo Pullmana, neovlivnila ani začínající recese s ocelářskou produkcí, která způsobila výkyvy na trhu doma i ve světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivo Pullman: Recesi jsme nezaznamenali

Evropská komise navrhla dnes členským státům, aby souhlasily s dvouletým nebo tříletým odkladem zavedení vysoké spotřební daně na cigarety ve všech kandidátských zemích kromě Maďarska. Kolegium komisařů na zasedání ve Štrasburku tak dokončilo přípravu návrhu společného stanoviska unie vůči uchazečům o členství kandidátům v kapitole "daňová politika". Vyřešilo vleklý spor mezi komisařem Verheugenem, který udělení přechodných období prosazoval kvůli sociálním a politickým dopadům, a dalším členem komise Bolkesteinem, který je rozhodně odmítal jako nežádoucí narušení jednotného vnitřního trhu společenství.

Meziresortní komise dnes zveřejní jména vybraných uchazečů o prodej 63 procentního podílu v holdingu Unipetrol. Mezi zájemci bylo podle mluvčí Fondu národního majetku Jany Víškové devět společností. Z velkých firem projevila zájem mimo jiné rakouská ÖMV, maďarské koncerny MOL a TVK a ruské společnosti Sibur a Ťumeň Oil. Unipetrol chce koupit i kanadský Norex Petroleum a tuzemský Agrofert. ei4

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o privatizaci Unipetrolu

Analytici rakouské Erste Bank se i přes blížící se privatizaci rozhodli ponechat hodnocení akcií Unipetrolu beze změny jako neutrální. Důvodem je nedostatečná transparentnost podniku a obava, že privatizace nemusí být dokončena do voleb v červnu 2002.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme