Ekonomické informace 24. 11. 2004

Na podporu malých a středních podniků půjde v příštím roce ze státního rozpočtu méně peněz. Česká koruna k euru stále posiluje. Na Děčínsko přichází další zahraniční investor. Převzetí Investiční a Poštovní banky Československou obchodní bankou je uzavřeno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Kabinet by dnes měl obnovit činnost Hospodářské rady vlády. Ta by pod vedením vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna měla koordinovat hospodářskou politiku.

Na podporu malých a středních podniků půjde v příštím roce ze státního rozpočtu méně peněz. Předpokládá to návrh ministerstva průmyslu, který dnes projedná vláda. Podle mluvčího ministerstva Ivo Mravinace dostanou podnikatelé i přesto více peněz než letos. A to díky penězům z Evropských fondů.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Mravinac: Podpora podnikání

Česká koruna k euru stále posiluje. Včera se dostala až na psychologickou hranici jednatřiceti korun a ekonomové čekají, že ji brzy prolomí. Zpevňování měny zlevňuje dovážené zboží, starosti naopak mají naši vývozci. Zhodnocování koruny totiž jejich výrobky v zahraničí zdražuje a snižuje tak jejich konkurenceschopnost. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next finance ale převažují pozitiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Šichtařová: Silná koruna k euru

Evropská měna se včera poprvé ve své historii dostala nad hranici jedno euro a jednatřicet centů za dolar. Ten poslalo směrem dolů prohlášení ruské centrální banky, že nechce ve svých devizových rezervách držet příliš dolarů a zaměří se na eura. Případný prodej miliard dolarů z ruských devizových rezerv by americkou měnu dále oslabil. Dolar včera stál 23 koruny a 68 haléřů.

Na Děčínsko přichází další zahraniční investor. Německý výrobce automobilových součástí, společnost Benteler Automobiltechnik, začala tento týden v Rumburku stavět nový závod na podvozkové a bezpečnostní autodíly. V příštích dvou letech zaměstná nejméně 350 pracovníků - říká mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Nový investor na Děčínsku

Společnost IBM získala nejvyšší ocenění v soutěži o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v České republice za letošní rok v kategorii velkých podniků.

Převzetí Investiční a Poštovní banky Československou obchodní bankou je uzavřeno. Konstatuje to zpráva, kterou dnes ministr financí předá vládě. Radek Němeček z tiskového odboru ministerstva připomněl, že velkou část aktiv bývalé IPB teď drží státní Konsolidační agentura. A stát tak kvůli dluhů a těžko vymahatelným pohledávkám zkrachovalé banky zatím prodělává hodně přes sto miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Němeček: Zpráva o převzetí IPB

Do dnešního dne mohou podávat své závazné nabídky zájemci o Aliatel. Telekomunikační firmu vlastní německá energetická společnost RWE a šest českých rozvodných firem. Z Londýna ji řídí banka ABN Amro. Nový vlastník by měl být znám do konce letošního roku.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme