Ekonomické informace 24. 11. 2005

Do Uruguaye míří české kotle. Další desítky pozměňovacích návrhů přibývají k návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila dvěma soukromým televizím zřejmě nejvyšší pokuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

Český export nabývá na obrátkách. Jedním z takových příkladů může být nový kontrakt, který uzavřel náš tradiční výrobce topných kotlů. V těchto dnech Bohumínský závod topenářské techniky Viadrus poprvé ve své historii začal dodávat své výrobky do Jižní Ameriky. Kotle na pevná paliva směřují do Uruguaye. Význam kontraktu vysvětluje mluvčí společnosti Tomáš Želazko.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Želázko: Kotle směřují do Uruguaye

Další desítky pozměňovacích návrhů, kterými poslanci žádají dotace pro své regiony, přibývají k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Přitom jen po prvním čtení jich bylo více než 1200. Jde většinou o peníze na rekonstrukce nemocnic, škol, sportovních zařízení a domů sociálních služeb. Už teď je ale jisté, že rozpočet, který počítá s deficitem téměř 74 a půl miliardy korun, nepodpoří ODS. Podle jejího místopředsedy Petra Nečase je ve vládním návrhu skrytý konečný deficit ve výši téměř 140 miliard korun:

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Nečas: V návrhu je skrytý deficit

Zřejmě nejvyšší pokuty za vulgaritu, obscénnost a příliš sexu ve vysílání dostaly obě české celoplošné soukromé televize od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Pokutu v celkové výši 13 a půl milionu korun dostala televize Prima. Její konkurent Nova zaplatí o půl milionu méně. Podle rady televize porušily zákon tím, že odvysílaly nevhodné záběry v pořadech VyVolení a Big Brother před desátou večer. Tím prý ohrozily mravní, psychický a fyzický vývoj dětí a mladistvých.

Snadnější a levnější vstup na zahraniční kapitálové trhy budou mít zřejmě společnosti, které vydávají cenné papíry. Umožnit by jim to měla vládní novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou dnes do závěrečného čtení postoupili poslanci. Definitivní podobu zákona by měli poslanci předloze vtisknout ještě na této schůzi.

Ministerstvo financí by mělo pomoci krajům a obcím řešit zhruba pětiprocentní propad jejich rozpočtů kvůli snížení daně z příjmů od příštího roku. Vyplývá to z usnesení, které dnes Senátu doporučil přijmout jeho hospodářský výbor. Usnesení má provázet novelu zákona o daních z příjmů, kterou výbor doporučil schválit.

Všech šest českých stavebních spořitelen půjčilo za prvních deset měsíců letošního roku téměř o čtvrtinu více peněz než ve stejném období loňského roku. Zatímco počet poskytnutých úvěrů dva měsíce před koncem roku opět poklesl, objem úvěrů vzrostl o 24,6 procenta až na 35,3 miliardy korun, vyplývá ze statistik stavebních spořitelen.

Hlavní město České republiky se podle počtu účastníků kongresových akcí loni opět umístilo na šestém místě na světě. Praha tak předstihla například konkurenční Budapešť i Vídeň, která dosud ve středoevropském regionu dominovala. Vyplývá to ze studie Mezinárodní kongresové asociace ICCA.

David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme