Ekonomické informace 24. 5. 2001

Evropská unie nebude žádat sjednocení především přímých daní. Americké firmy Boeing a Lockheed Martin odstoupily z výběrového řízení na nákup nadzvukových letounů pro českou armádu. Ve zkrachovalé společnosti Private Investors probíhá kontrola Komise pro cenné papíry. Podrobnosti k těmto i dalším zprávám přinášejí dnešní Ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké firmy Boeing a Lockheed Martin odstoupily z výběrového řízení na nákup nadzvukových letounů pro českou armádu. Důvody si nepřejí zveřejnit. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka není proto vyloučeno, že nakonec vláda nevyhlásí vítěze tendru.

O stamiliardovou zakázku pro českou armádu se zatím stále ještě ucházejí tři evropští zájemci - nadnárodní konsorcium EADS s letouny Eurofighter, britsko-švédské společenství letoun Gripen a posledním uchazečem je francouzský výrobce letadel Mirage.

Francie už nebude usilovat o to, aby otázka prodeje půdy cizincům byla zařazena do kapitoly zemědělství. Zůstane tedy v rámci jednání o volném pohybu kapitálu. Francie totiž narazila na nesouhlas většiny ostatních členských zemí unie a také Evropské komise. Ředitel komise pro rozšíření Eneko Landaburu prohlásil, že přijetí francouzského požadavku by zkomplikovalo už beztak složité jednání a vytvářelo by nežádoucí vazby mezi kapitolami.

Evropská unie nebude žádat sjednocení především přímých daní, ačkoli to někteří čeští představitelé tvrdí a požadují jejich zvýšení na úroveň patnáctky. Podle našeho zpravodaje v Bruselu Milana Fridricha Evropská komise zdůraznila, že nechce sjednocovat daně z příjmů a ze zisku v jednotlivých členských státech.

Česká koruna následovala příklad jednotné evropské měny a výrazně oslabila vůči americkému dolaru. Její kurs klesl včera o třicet haléřů a zastavil se na devětatřiceti korunách a osmdesáti haléřích za dolar. Analytika společnosti Patria finance David Marek potvrdil, že naše měna skutečně reagovala na vývoj EURA. To pokleslo potom, co bylo oznámeno zpomalení hospodářského růstu v Německu a ve Francii.

Česká spořitelna se plně přičlení ke svému většinovému vlastníkovi Erste Bank do konce roku 2002, kdy bude plně konkurenceschopná. Na konferenci spořitelen v rakouském Pörtschachu to prohlásil předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny Jack Stack. Stack chce, aby jeho banka produkovala vysoce kvalitativní finanční služby za nízké ceny. Počítá s vysokými investice do informačních technologií a obnovy přibližně sedmi set filiálek. Do konce příštího roku by se měl také snížit počet zaměstnanců ze současných 15.800 na 10.000.

Ve zkrachovalé společnosti Private Investors už probíhá kontrola Komise pro cenné papíry.Podle mluvčí Radky Procházkové komise teď hlavně shromažďuje všechny dokumenty potřebné k prošetření obchodování této firmy.

Aleš Heřmánek, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme