Ekonomické informace 24. 6. 2003

Jediný národní podnik u nás - jihočeský Budvar bude možná na prodej. Zatím platné vládní usnesení ale Budvar vylučuje z privatizace. Vyšší pojistné u sociálního pojištění a minimální daň jsou součástí vládou schváleného plánu reformy veřejných financí. Jen za sociální pojištění by státní pokladna tak v příštích třech letech měla získat asi 12 miliard korun. Kampeličky zřejmě budou muset zvýšit svůj kapitál ze současného půl milionu na 32 milionů korun. Rozhodla o tom vláda, když schválila novelu zákona, která srovnává naše předpisy s právem Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo | Foto: Jan Rosenauer

Jediný národní podnik u nás - jihočeský Budvar bude možná na prodej. Zatím platné vládní usnesení ale Budvar vylučuje z privatizace. Přesto už ministr průmyslu Milan Urban o této možnosti začal jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Urban o privatizaci Budvaru

Ředitele Budvaru Jiřího Bočka informace o privatizaci překvapila. Pivovar totiž podle něj každoročně přináší státní pokladně obrovské peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Boček o přínosu pro státní pokladnu

Vyšší pojistné u sociálního pojištění a minimální daň jsou součástí vládou schváleného plánu reformy veřejných financí. Jen za sociální pojištění by státní pokladna tak v příštích třech letech měla získat asi 12 miliard korun. Minimální daň by měl podle ministra financí Bohuslava Sobotky odvádět každý živnostník bez ohledu na skutečné příjmy a to přibližně tolik, kolik platí zaměstnanec s osmitisícovou měsíční mzdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka o minmální dani

Návrhy zákonů, kterými se reforma vlastně uskuteční chce vláda projednat tak, aby je mohl na mimořádných prázdninových schůzích posoudit parlament.

Kampeličky zřejmě budou muset zvýšit svůj kapitál ze současného půl milionu na 32 milionů korun. Rozhodla o tom vláda, když schválila novelu zákona, která srovnává naše předpisy s právem Evropské unie. V unii totiž musí základní kapitál záložen dosahovat minimálně 30 milionů korun. Kabinet si od změny slibuje i vyšší bezpečnost vkladů. Ředitel Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Ivo Vrzal, ale upozornil, že zákon bude mít dvojí dopad.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivo Vrzal o zákonu

Litvínovská průmyslová zóna už získala své nájemce. Obsadí ji dvě společnosti, které ve výběrovém řízení podaly nejvyšší finanční nabídku. Region s jednou z největších nezaměstnaností v republice má tak šanci na několik stovek nových pracovních míst. Podle starosty Litvínova Karla Zdražila ale nemusí jít o poslední průmyslovou zónu ve městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Zdražil o průmyslové zóně

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme