Ekonomické informace 24. 9. 2007

Ministerstvo financí dnes vládě předloží návrh na změnu zákona o rozpočtovém určení daní. Současnou úpravu kritizují obce a menší města, jimž nový návrh vychází vstříc. V sobotu se ale proti němu postavila ODS. Ministři dnes budou rozhodovat také o valorizaci penzí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Obce a města si hlasitě stěžují na to, že mají malý příjem z daní. Ministerstvo financí se jim snaží vyjít vstříc a přichází se změnou zákona o rozpočtovém určení daní. Dnes ho předloží vládě. Hlavní změnou je to, že se současný počet velikostních kategorií, do kterých jsou obce rozděleny, sníží ze 14 na pouhé 4 kategorie.

To by mělo změkčit nynější ostré hranice mezi obcemi a mělo by zabránit rozbíhající se praxi, kdy města a obce vysloveně uplácí lidi, aby získaly větší počet občanů a dosáhly do vyšší kategorie. Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob vysvětluje, že návrh by měl odstranit hlavní nedostatky, na které si stěžovaly jak velké, tak malé obce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Jakob: Rozpočtové určení daní

V sobotu se proti návrhu ministerstva postavila výkonná rada ODS. Její člen Jan Bürgermeister kritizoval hlavně to, že bere peníze velkým městům a převádí je na malé obce. Bürgermeister je pražským poslancem. Včera se do diskuse zapojila takzvaná Smlouva obcí a měst. Ta sdružuje 1100 obcí. Její zástupci tvrdí, že by na návrhu vydělaly všechny obce a města až na čtyři největší. Ztráta ostatních měst s výjimkou Olomouce je podle sdružení minimální. Olomouc se tak dostává do zvláštní situace. Poslechněme si, jaké změny ještě minulý týden navrhoval ekonomický náměstek primátora Olomouce Jiří Martiňák.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Martiňák: Olomouc a určení daní

Předkladatel návrhu ministr financí Miroslav Kalousek na kritiku ze strany ODS reagoval slovy, že pokud novela nebude schválena, nepředstavuje to žádné riziko pro veřejné rozpočty. Nezlepší se ale současný stav.

Dnešní zasedání vlády bude rozhodně zajímavé. I proto, že bude kromě rozpočtového určení daní rozhodovat také o zvýšení valorizací penzí na příští rok. S návrhem přichází ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho mluvčí Jiří Sezemský ví, o kolik by od 1. ledna příštího roku měly důchody stoupnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Sezemský: Valorizace důchodů

Opozici a odborářům se ale toto zvýšení zdá příliš malé.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme