Ekonomické informace 25. 10. 2005

Ministři zemědělství zemí Evropské unie budou znovu jednat o reformě cukerného pořádku. Americká centrální banka bude mít nového guvernéra - Bena Bernankeho. Nejkvalitnější a nejužitečnější průmyslové zóny v České republice dnes získají ocenění Průmyslová zóna roku. České vysoké školy si stále ještě nezvykly spolupracovat se soukromými průmyslovými podniky. Informační technologie jsou pro růst hospodářství stále méně postradatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostky cukru | Foto: Jan Rosenauer

Ministři zemědělství zemí Evropské unie dnes budou znovu jednat o reformě cukerného pořádku, která by měla být schválena do konce letošního roku. Podle českého ministra zemědělství Petra Zgarby je současný návrh reformy pro Českou republiku mnohem přijatelnější než varianta, o které se jednalo v prvním pololetí. Ta by totiž znamenala zbytečně drahou výrobu cukru.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zgarba: Reforma cukerného pořádku

Podle ministra Zgarby jsou čeští výrobci cukru výrazně levnější než ostatní evropští konkurenti.

Americká centrální banka bude mít nového guvernéra. Prezident Bush na post prvního bankéře Ameriky vybral jednoho z nejzkušenějších a nejvlivnějších amerických ekonomů Bena Bernankeho, který ve funkci předsedy Úřadu federálních rezerv nahradí Alana Greenspana.

Šéf americké centrální banky bývá ve Spojených státech považován za druhého nejmocnějšího muže Ameriky a Alan Greenspan, jehož funkční období vyprší 1. ledna, byl ve funkci ze všech amerických centrálních bankéřů nejdéle a těší se velké vážnosti. Před nelehkým úkolem pokusit se Greenspana nahradit stojí Ben Bernanke, jeden z guvernérů centrální banky, kterého si před půl rokem vybral prezident Bush za svého hlavního ekonomického poradce. Tuto pozici zastával také Greenspan před svým zvolením do funkce.

Nejkvalitnější a nejužitečnější průmyslové zóny v České republice dnes získají ocenění Průmyslová zóna roku. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana tak budou oceněni ti, kteří významně přispívají k příchodu zahraničních investorů do České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Urban: Průmyslová zóna roku

České vysoké školy si stále ještě nezvykly spolupracovat se soukromými průmyslovými podniky. I když se situace postupně zlepšuje, máme ve srovnání se zahraničím ještě hodně co dohánět. Podle Vladimíra Broukala z agentury CzechInvest se naše vysoké školy stále zaměřují převážně na studenty a jejich nabídka spolupráce se soukromým sektorem není na takové úrovni, na jaké by být mohla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Broukal: Vysoké školy a soukromé firmy

Informační technologie jsou pro růst hospodářství stále méně postradatelné. Trh informačních technologií se totiž na růstu hrubého domácího produktu v Evropské unii podílí 25 procenty. Na brněnském veletrhu Invex to uvedla ministryně informatiky Dana Bérová s tím, že produktivitu práce informační technologie ovlivňují dokonce ze 40 procent. Podle Bérové si dobře vede i český trh informačních a komunikačních technologií.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Bérová: Informační technologie

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme