Ekonomické informace 25. 2. 2005

Desítky korun měsíčně ušetří od dubna domácnosti za zemní plyn. Základní úrokové sazby zůstávají beze změny. Česká měna - alespoň zatím - ignoruje politickou krizi. Strojvůdci nepodepíší současný návrh kolektivní smlouvy Českých drah. Evropská komise odmítla návrh na dočasné zavedení výkonových známek pro kamiony v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící plyn

hořící plyn | Foto: MORA Moravia, a. s.

Desítky korun měsíčně ušetří od dubna domácnosti za zemní plyn. Energetický regulační úřad ohlásil jeho zlevnění v průměru o dvě a čtvrt procenta. Podle úřadu by dubnové ceny mohly vydržet i ve třetím čtvrtletí, s čímž souhlasí i analytik Reifeisen Bank Miroslav Brabec.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Brabec: Zlevnění plynu

Základní úrokové sazby zůstávají beze změny. Centrální banka je od ledna nechává na 2 a čtvrt procenta, tedy čtvrt procentního bodu nad úrovní eurozóny, což přispívá k atraktivitě české měny. Pokud bankovní rada se sazbami pohne, tak to podle guvernéra Zdeňka Tůmy bude vzhledem k vývoji ekonomiky zřejmě směrem dolů. To by vedlo ke snižování úroků v bankách, což jak guvernér připustil - je pro občany nepříjemné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Tůma: Úrokové sazby

Česká měna ignoruje politickou krizi - vůči euru zpevnila o 15 haléřů na 29,82 a je tak dva haléře od nejsilnější hodnoty za posledního dva a půl roku. K americké měně se kurz nezměnil - za dolar je 22,62.

K české koruně se tak dolar stále vzdaluje hranici 23 korun a ekonomové předpokládají, že by do konce roku mohl klesnout dokonce i pod 22korunovou úroveň. Co to pro nás znamená, vysvětluje hlavní ekonom VolksBank CZ Vladimír Pikora.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Dolar a koruna

Strojvůdci nepodepíší současný návrh kolektivní smlouvy Českých drah. Potvrdil to mluvčí odborové organizace Libor Poláček. Po několika měsících se tak kolektivní vyjednávání na dráze zřejmě vrátí na začátek. V současném návrhu pět odborových organizací přistoupilo na pětiprocentní nárůst platů. Původně si všichni zaměstnanci představovali 12procentní zvýšení, strojvůdci ještě navíc dalších 20 procent pro několik tisícovek příslušníků své profese.

Evropská komise odmítla návrh na dočasné zavedení výkonových známek pro kamiony v Česku. Jak informovala mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová, návrh je podle unie diskriminační, protože jeho kontrola by byla jiná pro domácí a zahraniční dopravce. Návrh před časem jako řešení přeplněných dálnic předložil předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš. EU ale nevyloučila návrh na zpoplatnění všech kamionů hned na vjezdu do republiky, bez ohledu na to, zda dál pojedou po dálnici.

Sběr a zpracování živočišných odpadů u nás kontrolují inspektoři Evropské unie. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy se dvě skupiny inspektorů rozjely do výroben krmiv pro psy a kočky, kafilérií a také do cementáren. I tam se totiž zpracovává část živočišného odpadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Severa: Inspekce EU

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme