Ekonomické informace 25. 3. 2002

Třinecké železárny se dnes stanou majitelem hutního areálu v Kladně-Dříň. Dosud si provozy pouze pronajímaly. Více než rok po ukončení výběrového řízení na nového vlastníka komplexu tak podepíše firma kupní smlouvu se správcem konkurzní podstaty bývalé Poldi Tomášem Pelikánem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

slévárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Prodej areálu podle něj zajistí pro věřitele celkem 265 milionů korun. Dostanou ale pouze malou část svých pohledávek, protože dluhy bývalé Poldovky jsou v řádech miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Pelikán o dluzích Poldovky

Jiný konkurs, tentokrát na plzeňský holding Škoda se dnes dostane na stůl vládě. Vyhlášení konkursu totiž zkomplikovalo Konsolidační agentuře její záměr kapitalizovat pohledávky za touto společností. Kabinet dnes proto rozhodne jak dále postupovat. Podle mluvčího ministerstva financí Jaroslava Třosky se problém týká především dceřinných firem holdingu - Škody Steel a Škody Těžké strojírenství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Třoska o dceřiných firmách

Vláda dnes bude rozhodovat i o příspěvku pro propouštěné zaměstnace hutních společností a měla by také schválit navýšení základního jmění státem vlastněné společnosti Operátor trhu s elektřinou ze dvou na sedm milionů korun.

Česká spořitelna bude zřejmě vyplácet dividendy. V loňském roce totiž vytvořila podle mezinárodních účetních standardů konsolidovaný čistý zisk 1,798 miliardy korun. Což je oproti předchozímu čistému zisku 41 milión korun výrazně lepší výsledek. Podle náměstka ředitele Dušana Barana by všichni akcionáři bez rozdílu měli dostat tříkorunovou dividendu na jednu akcii. Záměr musí ještě schválit valná hromada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dušan Baran: Záměr musí ještě schválit valná hromada

Evropští investoři si dnes v Bruselu postěžují na podnikatelské prostředí u nás. Představitelé tzv. Evropsko - českého fóra hodlají předat kritický dokument komisaři Günteru Verheugenovi. Jak informuje náš zpravodaj Milan Fridrich sdružení, které údajně zastupuje až 70 procent zahraničních investorů v České republice, se především nelíbí ekonomická legislativa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Fridrich o zahraničních investorech

Na druhou stranu ale Evropská komise chválí Česko za poslední makroekonomická čísla, především rychlý růst hrubého domácího produktu. Ten ovšem společně s přebytkem obchodní bilance pomohl koruně k rekordnímu kursu vůči euru koncem minulého týden.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme