Ekonomické informace 25. 3. 2005

O koupi většinového státního podílu v hutní společnosti Vítkovice Steel se uchází osm společností. Ceny ropy opět stoupají, tentokrát kvůli zprávě o explozi v texaské ropné rafinerii společnosti BP. Na český pojistný trh vstupuje nový hráč. Společnost Aegon získala od Ministerstva financí povolení k provozování pojišťovací činnosti pro oblast životního pojištění. Mezi nejlepší české dodavatele nadnárodních společností se loni zařadily společnosti MASSAG, LAKUM - KTL a Satrema Int., a proto získaly ocenění Subdodavatel roku 2004.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítkovice Steel | Foto: Vítkovice Steel a.s.

O koupi většinového státního podílu v hutní společnosti Vítkovice Steel se uchází osm společností. Devátou včera meziresortní privatizační komise vyřadila, protože její podnikatelský záměr nesplňoval požadavky tendru. Právě podnikatelský záměr je přitom v prvním kole nejdůležitějším kritériem, v druhém kole bude komise rozhodovat hlavně na základě ceny. Kolik společností nakonec do druhého kola skutečně postoupí, ale ještě není jasné, říká mluvčí státní společnosti Osinek, která hutě vlastní, Eva Kijonková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Kijonková o druhém kolu

Kupce by privatizační komise měla vládě doporučit na konci prvního pololetí.

Ceny ropy opět stoupají, tentokrát kvůli zprávě o explozi v texaské ropné rafinerii společnosti BP. Smazaly tak část středečního poklesu, za kterým stál prudký nárůst zásob surové ropy ve Spojených státech. I u nás ceny pohonných hmot dále rostou. Od pondělka se zvedly v průměru o více než 20 haléřů na litr. Benzín se tak momentálně prodává zhruba za 25 korun a 20 haléřů. Podle analytika společnosti Colosseum Jiřího Šťastného se ale světové zdražení ropy nepromítne do českého trhu příliš silně, protože u nás vládne poměrně silná konkurence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Šťastný o zdražení ropy

Na český pojistný trh vstupuje nový hráč. Společnost Aegon získala od Ministerstva financí povolení k provozování pojišťovací činnosti pro oblast životního pojištění. Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy je příchod významné zahraniční pojišťovny na náš trh dobrou zprávou, protože ukazuje, že český pojistný trh je stále velmi atraktivní a je na něm dost prostoru pro další růst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Prouza o nové pojišťovně

Mezi nejlepší české dodavatele nadnárodních společností se loni zařadily společnosti MASSAG, LAKUM - KTL a Satrema Int., a proto získaly ocenění Subdodavatel roku 2004. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban tak ve spolupráci s agenturou Czechinvest ocenil nejúspěšnější firmy, které se dokázaly zapojit do spolupráce se zahraničními investory. To přitom, jak dodává mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková, nebývá vždy jednoduché.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Víšková o subdodavatelích

A protože je dnes Velký pátek, tak skončíme ekonomické informace velikonočně. Do České republiky se totiž na letošní Velikonoce chystá až 190 000 zahraničních turistů. Odhadl to analytik Jaromír Beránek. To by bylo zhruba o deset procent více než loni. Utratit by tu mohli až dvě miliardy korun.

Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme