Ekonomické informace 25. 5. 2004

V následujících třech letech by měli firmy, drobní podnikatelé a domácnosti od státu získat úlevami na daních téměř 42 miliard korun. Radiožurnálu to řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Podmínkou je podle něj to, že ministerstvo ve vládě a sněmovně prosadí nový zákon o dani z příjmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peněženka v kapse u kalhot | Foto: Tomáš Rákos

Stát tak chce kompenzovat zdražení, které přinesly změny v dani z přidané hodnoty.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Kompenzace

Navrhovaný zákon kritizuje například místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Martin Kocourek z opoziční ODS. Někteří ekonomové považují vládní návrh za rozumný, jiní naopak tvrdí, že není možné jednoduše sečíst úlevy pro firmy a rodiny a mluvit tak o celkových přínosech navrhovaného zákona. Například podle analytika investiční banky J and T Petra Vodičky by zkrácená doba odepisování určitě podnikatele a firmy potěšila, nejraději by ale uvítali zásadnější daňovou změnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vodička: Daňové změny

Chladné počasí minulého víkendu by mohlo v budoucnu poškodit některé zemědělce. Odborníci předpokládají sníženou produkci kukuřice a raných brambor. Teplota o víkendu místy spadla až na čtyři stupně pod nulou - mrazy by tak mohly výrazně omezit zemědělskou produkci hlavně v horských oblastech.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Severa: Agroenva

Podle Martina Severy, mluvčího ministerstva zemědělství, je letošní květen extrémně studený a někteří rolníci, hospodařící v režimu Agroenvy, si stěžují, že možná nestihnou pokosit trávu do 15tého července.

O českou hutní společnost Vítkovice Steel projevil zájem ruský ocelářský obr Severstal. O podnik, ve kterém má 99procentní podíl na základním kapitálu stát, měl dříve zájem mezinárodní holding LNM Group. Společnost LNM za Vítkovice nabídla předloni zhruba 650 milionů korun, to se ale české vládě zdálo málo. Ani teď ale stát s privatizací nepočítá.

Antimonopolní úřad opět potvrdil společnost Kapsch jako vítěze výběrového řízení na vybudování sítě pro komunikaci lokomotiv s pozemním personálem Českých drah. Úřad zároveň definitivně zamítl odvolání druhého účastníka tendru, společnosti Siemens. České dráhy vybraly koncem prosince Kapsch jako dodavatele komunikačního radiového systému GSM-R už potřetí. Kvůli opakovaným odvoláním firmy Siemens se výběr táhne od roku 2001. Pilotní projekt na trati Děčín-Kolín má hodnotu zhruba 250 milionů korun.

Státní agenturu na podporu obchodu CzechTrade povede od června šestadvacetiletá Jitka Hanzlíčková. Nyní je vrchní ředitelkou a zástupkyní odcházejícího generálního ředitele Martina Tlapy. Ten se stane od června náměstkem ministra průmyslu a obchodu.

Milan Kopp, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme