Ekonomické informace 25. 5. 2005

Vláda bude projednávat návrh na zvýšení platů policistů a hasičů. Stát příští rok omezí monopol České pošty. Do Brna míří další japonský investor, společnost Daido Metal, která vyrábí ložiska pro automobilový průmysl. PKN Orlen zaplatil zbývajících 90 procent z celkové kupní ceny za 63procentní podíl v Unipetrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poštovní schránky | Foto: Jan Rosenauer

Vláda bude dnes projednávat návrhy změn zákonů, souvisejících s první etapou sjednocování dozoru nad finančním trhem. Kromě toho bude rozhodovat o návrhu novely, která vyvolává politické pnutí. Týká se platů policistů a hasičů. Proti původnímu znění připravilo Ministerstvo vnitra několik změn. Platy by se neměly zvýšit průměrně o osm tisíc ale jen o dva tisíce. Podle Marie Masaříkové z tiskového odboru Ministerstva vnitra se sníží také výše odchodného.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Masaříková: Nižší odchodné pro policisty

Stát příští rok omezí monopol České pošty. Zatímco nyní má pošta výhradní postavení v doručování zásilek do sta gramů a 19 korun, v příštím roce to budou jen zásilky do 50 gramů a 16 korun. Podle mluvčí Ministerstva informatiky Kláry Volné nedošlo k úplnému zrušení monopolu záměrně, protože by to mohlo ohrozit zajišťování poštovních služeb na celém území republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Volná: Monopol České pošty

Do Brna míří další japonský investor. Společnost Daido Metal vyrábí ložiska pro automobilový průmysl. Její investice dosáhne skoro 400 milionů korun a v první fázi najde v novém závodě práci až 100 lidí. Podle mluvčí CzechInvestu Jany Víškové je patrný nový trend, podle kterého k nám společnosti přesunují i svoje vývojová centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Japonská investice

PKN Orlen zaplatil zbývajících 90% z celkové kupní ceny 13 a půl miliardy korun za 63procentní podíl v holdingu Unipetrol. Kromě toho získal 9,7 akcií Spolany a pohledávky za dalšími společnosti ze skupiny Unipetrol od České konsolidační agentury. Polská společnost zaplatila v hotovosti, upustila od možnosti nabídnout výměnou akcie. PKN musí učinit povinnou nabídku menšinovým akcionářům do 60 dní po převodu akcií ve Středisku cenných papírů.

Výbor Evropského parlamentu pro regionální rozvoj podpořil návrhy českých poslanců, aby v příštím rozpočtovém období - tedy v letech 2007 až 2013 - bylo možné z evropských fondů financovat revitalizaci obytných domů, zejména zateplování. Neschválil naopak požadavek, aby z peněz Unie bylo možné hradit také daň z přidané hodnoty projektů.

Schodek veřejných financí může letos vzrůst až na 5 procent hrubého domácího produktu. Odhaduje to náměstek ministra financí Eduard Janota. Deficit by tak byl vyšší, než České republice povoluje současný konvergenční program Evropské unie. Loni jsme měli schodek tři procenta HDP.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny na letošní rok na 1,2 procenta. To je o 7 desetin procenta méně než v předchozí prognóze. Organizace zároveň eurozónu vyzvala ke snížení úroků. S tím souhlasí například německý ministr hospodářství, ale Evropská centrální banka tuto myšlenku odmítá.

V Amsterodamu se na největším evropském veletrhu dodávek prezentují 44 české firmy. PLMA je veletrh, na kterém se setkávají výrobci se zástupci velkých obchodních řetězců. České podniky tam proto mohou navázat kontakty s největšími světovými řetězci v oblasti potravinářských výrobků a spotřebního zboží. Je to pro ně mnohem levnější a rychlejší, než se pokoušet dodávat do řetězců standardní cestou.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme