Ekonomické informace 25. 6. 2001

Dnes budou zveřejněny údaje o HDP za první čtvrtletí tohoto roku. Vláda dnes projedná zákon o obecně prospěšných bytových družstvech. Bohumín by se měl stát mezinárodním železničním centrem. Memorandum o tom podepsali ministři dopravy České republiky, Ruské federace, Ukrajiny a zástupci společnosti Shiran. Připojí se ještě Polsko.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrtletní vysvědčení dnes dostane česká ekonomika. Český statistický úřad zveřejní údaje o HDP za první tři měsíce letošního roku. Předsedkyně úřadu Marie Bohatá už naznačila růst vyšší než čtyři procenta. Společnost Patria Finance je v odhadu střízlivější. Její analytik Ondřej Schneider očekává růst HDP o 3,3 procenta.

Vláda se dnes znovu vrátí k zákonu o obecně prospěšných bytových družstvech. Ta by měla přinést dostupnější bydlení zejména středním vrstvám. Podle ředitelky odboru koncepce bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Daniely Grabmüllerové se tato společenství budou lišit od současných bytových družstev. Jejich hospodaření má být průhlednější a lépe kontrolovatelné a navíc nebudou smět podnikat, pouze stavět a spravovat domy ve prospěch svých členů. Na druhou stranu ale získají státní podporu pro výstavbu bytů.

Akcionáři společnosti Plzeňská teplárenská na dnešní valné hromadě odsouhlasí čistý zisk společnosti, který vloni dosáhl 34 milionů korun, a to při roční produkci elektrické energie za 1,3 miliardy korun. Majoritní vlastník, kterým je s 82 % akcií město Plzeň, se rozhodl nevyplatit dividendy a zisk investovat zpět do společnosti. Podrobnosti má Jana Mertová.

Téměř 30 miliónů korun investuje litvínovská radnice do rozvoje průmyslové zóny. Ta navazuje na areál bývalých hutních montáží, kde britská firma Magnesium Elektron do výstavby závodu na recyklaci hořčíkových slitin investuje přes 400 miliónů korun a od září zaměstná postupně až 65 lidí.

Bohumín by se měl stát mezinárodním železničním centrem. Memorandum o tom podepsali ministři dopravy České republiky, Ruské federace, Ukrajiny a zástupci společnosti Shiran. Připojí se ještě Polsko. Společná firma by měla financovat stavbu a řízení přímého železničního spojení mezi Evropou a Dálným východem, které bude napojeno na dva strategické železniční koridory. Podle obchodního konzula generálního konzulátu Polska v Ostravě Mariána Ozimeka se jedná o výhodnou investici.

Zboží za 30 milionů korun vyveze letos do arabských zemí firma TKZ Polná. Výrobce stavebního a nábytkového kování rozvíjí export především do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, odkud se mu daří vytlačovat německou konkurenci.

Rozšíření EU výrazně přispěje k růstu ekonomiky nynějších kandidátských států. Z jejich vstupu bude mít užitek i patnáctka, nové však desetkrát větší. Tvrdí to alespoň rakouský institut pro ekonomický výzkum VIFO, o jehož prognóze informuje bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme