Ekonomické informace 26. 10. 2004

Vysoké ceny ropy a špatné zprávy z americké ekonomiky srazily dolar na rekordně nízkou úroveň k české koruně. Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu dalšího vývoje našeho hospodářství. Výroba aut u nás v příštích letech výrazně stoupne - přispěje k tomu zejména nová automobilka v Kolíně. Slivovice bude letos dostatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ceník čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Vysoké ceny ropy a špatné zprávy z americké ekonomiky srazily dolar na rekordně nízkou úroveň k české koruně. Kurz se vyšplhal až 24,55 za dolar. Slabý dolar nám zlevňuje elektroniku, textil i další zboží dovážené ze USA, Číny a dalších zemí. Podle Vladimíry Pikory z Volksbank CZ také brzdí růst cen benzinu u čerpacích stanic.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Dolar a ceny benzinu

Ztrácející americká měna pomáhá také cenám zemního plynu; naopak škodí českým vývozcům do dolarových oblastí. Nahrává ale turistům, hlavně těm, kteří cestují do zámoří, jak potvrzuje Jaromír Beránek z agentury Mag Consulting.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Beránek: Dolar a ceny zájezdů

Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu dalšího vývoje našeho hospodářství. V červenci počítalo s růstem ekonomiky o 3,1 procenta letos a 3,2 v roce příštím. Nový výhled by podle hlavního ekonoma HVB bank Pavla Sobíška mohl být o něco optimističtější.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sobíšek: Makroekonomická prognóza

Česká pobočka tchajwanského koncernu na výrobu počítačových rámů Lite-On odchází z Opavy. Důvodem je vypršení nájemní smlouvy na konci roku. O práci tak přijde asi 7 stovek lidí.

Pražská společnost Hotliner získala licenci pro provoz autobusové linky z Prahy do Liberce. Od poloviny listopadu začne jezdit třikrát denně. Podle jednatele firmy Otakara Horkého o licenci už dva roky neúspěšně žádala v Libereckém kraji, uspěla nakonec na pražském magistrátu. Stejný postup chce nyní zvolit společnost Student Agency, která v Liberci také neuspěla. Trasu z Liberce do Prahy zařadil totiž Liberecký kraj do systému veřejné služby a nechce na ni pustit konkurenci. Přepravu zajišťuje ČSAD Liberec. Ziskem z ní snižuje ztrátu jiných linek.

Výroba aut u nás v příštích letech výrazně stoupne. Podle studie společnosti PricewaterhouseCoopers se do roku 2011 výroba osobních a lehkých užitkových vozů zvýší o dvě třetiny. Přispěje k tomu zejména továrna Toyoty, Peugeotu a Citroenu v Kolíně. Analytik České spořitelny Miroslav Plojhar je přesvědčen, že to je tak dobře.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Plojhar: Výroba aut

Slivovice bude letos dostatek. Díky dobré úrodě vizovická společnost Rudolf Jelínek vykoupila od domácích pěstitelů o třicet procent švestek více než loni. Většinu ovoce ale stále dováží z Maďarska, Slovenska, Polska a dalších zemí. Výrobní ředitel podniku Jiří Koňařík ale doufá, že podíl domácích pěstitelů ještě poroste.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Koňařík: Pěstitelé švestek

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme