Ekonomické informace 26. 11. 2001

Česká republika vykazuje aktivní obchodní saldo s trhem Evropské unie. Za deset měsíců roku tam vyvezla zboží v hodnotě 733 miliardy korun. O majiteli Škody Mnichovo Hradiště rozhodne dnešní dražba s vyvolávací cenou 50 miliónů korun. Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC chtějí od začátku příštího roku snížit svoji produkci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Česká republika vykazuje aktivní obchodní saldo s trhem Evropské unie. Za deset měsíců roku tam vyvezla zboží v hodnotě 733 miliardy korun. Bylo to o téměř 100 miliard více než loni. Export táhla silniční vozidla, elektrická zařízení a spotřebiče. Ze zemí unie k nám přišlo zboží za 720 miliard korun. Údaje vycházejí z celních statistik.

O majiteli Škody Mnichovo Hradiště rozhodne dnešní dražba s vyvolávací cenou 50 miliónů korun. Firma je od března letošního roku v konkursu kvůli předlužení. Do konce července přihlásilo na 850 věřitelů pohledávky za více než miliardu korun. Správci konkursní podstaty se postupně podařilo obnovit výrobu, a to především náhradních dílů.

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC chtějí od začátku příštího roku snížit svoji produkci. Podmínkou bylo, že se k této jejich aktivitě připojí i země stojící mimo ropný kartel. V závěru týdne oznámily záměr snížit těžbu Norsko a Rusko. Podle Jiřího Šťastného ze společnosti Colosseum ale nelze v současné době očekávat, že by se snížení těžby mělo promítnout do růstu cen pohonných hmot.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šťastný: Ceny pohonných hmot

Zájem o privatizaci Unipetrolu potvrzuje britská Britská společnost Rotch, jedna ze čtyř, kterou vybrala vláda. Důrazně však odmítá spekulace o arabském původu svého kapitálu.Podle zástupce společnosti Jiřího Šmída je v současné mezinárodní situaci považuje za snahu o svou diskreditaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Privatizace Unipetrolu

Železárny a drátovny Bohumín předají Třineckým železárnám za část svých dluhů provoz univerzální válcovací tratě v hodnotě 200 milionů korun. Předseda představenstva ŽDB Pavel Rampír předpokládá, že k podpisu smlouvy dojde ještě v prosinci.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Rampír: ŽDB Bohumín předají válcovací tratě

Převzetí válcovací tratě a také všech 150 zaměstnanců k 1. lednu roku 2002 v případě podpisu smlouvy potvrdil i mluvčí Třineckých železáren Ivo Pullman.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Pullman: Třinecké železárny převezmou zaměstnance ŽDB

Regionální letiště v Ostravě-Mošnově by mělo v příštím roce přejít do vlastnictví Moravskoslezského kraje. Hejtman Mravskoslezského kraje Evžen Tošenovský je přesvědčen, že chystaný převod usnadní kraji i Ostravě vyjednávání s potenciálními investory. Původním záměrem bylo převést letiště do správy Sdružení obcí a měst v regionu, které by se o jeho provoz staraly společně. To však podle hejtmana Tošenovského není možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Tošenovský: Letiště Ostrava-Mošnov

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme