Ekonomické informace 26. 3. 2002

Ocelářská válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií nabývá na intenzitě. Část kladenské Poldovky má už konkursní řízení za sebou - koupily ji Třinecké železárny a z kupní ceny se uhradí závazky věřitelům. Vláda chce co nejrychleji získat vhodného investora pro společnosti Škoda Steel a Škoda Těžké strojírenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železárna | Foto: Svaz průmyslu a dopravy ČR

Ocelářská válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií nabývá na intenzitě. Unie se totiž chystá zavést až 26 procentní dovozní tarify na ocel ze zahraničí. Hodlá tak bránit svůj trh před záplavou oceli, která se ve světě hromadí poté, co Spojené státy uvalily 20 března na ocel dovozní cla. Kandidátských států by se opatření EU nemělo dotknout, říká místopředseda vlády Vladimír Špidla a bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich jeho slova potvrzuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - dovozní cla na ocel

Část kladenské Poldovky má už konkursní řízení za sebou. Koupily ji Třinecké železárny a z kupní ceny se uhradí závazky věřitelům. Ovšem konkurs tentokrát hrozí společnosti Poldi Hütte. Návrh na jeho vyhlášení podala firma Stars International. Mluvčí Poldi Václav Mazánek to ale považuje jen za vyústění dlouhodobých sporů obou stran a vyloučil možný dopad případného vyplacení pohledávky na práci hutí s 500 zaměstnanci.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Mazánek - Poldi

Na problémy českého ocelářství a jeho vztahu k Evropské unii a také na kladenské hutě se pozorněji podíváme v dnešním Ekonomickém magazínu. ČRo1 - Radiožurnál ho vysílá ve čtvrt na deset dopoledne.

Vláda chce co nejrychleji získat vhodného investora pro společnosti Škoda Steel a Škoda Těžké strojírenství. Ministr financí Jiří Rusnok potvrdil, že vládou přijatá opatření umožní uskutečnit předcházející usnesení kabinetu z roku 1998 a 2000 k revitalizaci uskupení Škoda, které se ocitlo v konkurzu. Obě firmy jsou podle Rusnoka životaschopné, ovšem musí získat provozní úvěr.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rusnok - revitalizace Škody

Hůř je na tom Železniční opravárenský podnik. Jemu totiž za služby České dráhy neplatí a dluží mu už asi tři čtvrtě miliardy korun. Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly se už do problému vložila vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla - Železniční opravárenský podnik

Polské Telekomunikace - dominantní telefonní společnost u našich severních sousedů, dostala pokutu přesahující v přepočtu 3 miliardy korun. Jde o vůbec nejvyšší trest, jaký kdy polský telekomunikační úřad uložil. Proč? O tom z Varšavy v závěru Ekonomických informací náš zpravodaj Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák - polské telekomunikace

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme