Ekonomické informace 26. 4. 2005

Systém rovné daně dnes přijede do Prahy obhajovat slovenský ministr financí Ivan Mikloš. Na Slovensku tento systém funguje už několik let. Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v minulém týdnu nepatrně zlevnily. Česká koruna by měla v tomto týdnu kopírovat vývoj na eurodolarovém trhu. Rumunsko a Bulharsko podepsaly smlouvu o přistoupení k Evropské unii. Obě země si od toho slibují hlavně zlepšení hospodářské situace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České bankovky a mince | Foto: Jan Rosenauer

Systém rovné daně dnes přijede do Prahy obhajovat slovenský ministr financí Ivan Mikloš. Na Slovensku tento systém funguje už několik let a v České republice se ji snaží prosadit hlavně ODS. Většina ekonomů přitom uznává, že výhodou rovné daně je zjednodušení a větší efektivnost daňového systému. Země, které rovnou daň zavedly, zaznamenaly rychlý ekonomický růst. Nicméně majitel společnosti České daně Petr Hruška si myslí, že návrh na rovnou daň neřeší hlavní problém našeho hospodářství.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Hruška: Rovná daň

Více si o systému rovné daně můžete poslechnout i v dnešním Ekonomickém magazínu.

Rakouský výrobce sportovního zboží Head Sport AG otevře v červnu v Českých Budějovicích velkosklad lyžařských bot své divize Tyrolia. Práci v hale za 45 milionů korun najde minimálně 20 lidí. Společnost tak částečně zmírní následky ukončení výroby tenisových raket, kvůli nimž přijde o práci 130 zaměstnanců.

České aerolinie přepravily za první čtvrtletí 964.000 cestujících. Bylo to o 17 procent více než loni. Rostl i počet letů, kterých dopravce za první tři měsíce roku uskutečnil téměř 8 a půl tisíce. Vyšší byl také objem přepraveného zboží a pošty.

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v minulém týdnu nepatrně zlevnily. Přerušily tak poměrně výrazný nárůst z předchozích týdnů. Podle aktuálních údajů firmy CCS byla v neděli průměrná cena nejprodávanějšího benzinu 27 korun a 52 haléřů za litr, nafta stála 27 korun a 6 haléřů. Během uplynulého týdne tak benzin zlevnil o jeden a nafta o tři haléře.

Česká koruna by měla v tomto týdnu kopírovat vývoj na eurodolarovém trhu, protože u nás chybí jakékoliv zásadní zprávy pro její vývoj. Velmi důležité by ale mohlo být zasedání bankovní rady, která se sejde ve čtvrtek. Ta bude jednat jak o makroekonomické tak i o inflační prognóze. Analytik Jan Vejmělek z Komerční banky ale snížení úrokových sazeb nečeká. Naopak s dolarem možná dost zahýbou makroekonomické údaje ze Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Vejmělek: Dolar a makroekonomické údaje z USA

Rumunsko a Bulharsko včera podepsaly smlouvu o přistoupení k Evropské unii. 25tka by se o nové členy měla rozrůst 1. ledna 2007. Během následujících 20ti měsíců ale musí zreformovat soudnictví, veřejnou zprávu a radikálně zesílit boj proti korupci. Obě země si od vstupu do unie slibují hlavně zlepšení jejich hospodářské situace. A myslí si to i ekonom Petr Zahradník z České spořitelny.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zahradník: Rumunsko a Bulharsko v EU

David Vandrovec, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme