Ekonomické informace 26. 6. 2007

Škoda Auto chce výrazně zvýšit výrobu vozů. Pojišťovny sčítají škody, které natropily bouřky. České podniky mají šance uplatnit se na americkém Jihovýchodě. Na světových trzích klesly ceny ropy. Šéfem Světové banky se stal Robert Zoelick.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka | Zdroj: ČTK

Škoda Auto plánuje chce do roku 2010 vyrábět skoro o polovinu více vozů než dnes. Jak uvedl šéf automobilky Detlef Wittig v rozhovoru pro agenturu Reuters, s největším nárůstem výroby se nepočítá v Česku, ale v nových provozech, které Škodovka založila v zahraničí. Jedná se hlavně o Čínu, Indii a Rusko.

Pojišťovny sčítají škody po bouřkách a přívalových deštích z minulého čtvrtka. Nejvíce pojistných událostí nahlásili lidé na Zlínsku, jižní Moravě a ve středních a východních Čechách. Jak potvrzuje mluvčí České pojišťovny Václav Bálek, desetimiliónové škody jsou zatím největší od lednového řádění orkánu Kyrill.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Bálek: Škody

Podnikatelé v cestovním ruchu využívají dotace z Evropské unie. Podle Jaromíra Beránka ze společnosti MAG Consulting čerpají peníze hlavně z Evropského sociálního fondu na vzdělávání zaměstnanců a investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Beránek: Cestovní ruch

Guvernér amerického státu Georgia Sonny Perdue propagoval v Praze možnosti většího uplatnění českých firem na americkém Jihovýchodě. Tuzemské podniky mají šanci především v automobilovém průmyslu a elektrotechnice. Podle guvernéra není cílem jeho podnikatelské mise uzavírat konkrétní obchodní případy, ale spíše sondovat možnosti obchodní spolupráce a představit možnosti, které Georgia a americký trh představují.

Po ukončení stávky v Nigérii ceny ropy na světových trzích výrazně klesly na 70 dolarů. Dolů je stáhla i zpráva, že ropná společnost Royal Dutch Shell obnoví z této africké země vývoz. Kvůli útokům povstaleckých skupin Shell déle než rok omezoval těžbu. Nigérie je největším vývozcem ropy v Africe a patří i k hlavním členům kartelu OPEC.

Novým prezidentem Světové banky se definitivně stane Robert Zoellick, kterého do této funkce navrhl prezident George Bush. Nominaci schválila výkonná rada této instituce. Zoellick nahradí Paula Wolfowitze, který musel v květnu rezignovat kvůli údajnému střetu zájmů. Úkolem nového šéfa Světové banky tak bude především zklidnit situaci v bance a vrátit jí důvěryhodnost.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme