Ekonomické informace 26. 7. 2001

Smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance budou odtajněny možná již příští týden. Rozhodla o tom vláda, konkrétní postup je věcí Ministerstva financí. Privatizací Českých radiokomunikací se bude vláda zabývat až v srpnu. Mezinárodní měnový fond předpokládá nižší ekonomický růst, než se dosud předpokládalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance budou odtajněny možná již příští týden. Rozhodla o tom vláda, konkrétní postup je věcí Ministerstva financí. Podle restrukturalizačního plánu by stát měl prostřednictvím Konsolidační banky převzít od ČSOB tzv. černá aktiva v hodnotě 46 miliard korun.

Ve zvláštním režimu má dočasně zůstat ČSOB dalších 127 miliard korun tzv. šedých aktiv. Banka je bude spravovat a do června příštího roku je po dohodě se státem přeřadí do skupiny černých aktiv, nebo si je jako bezproblémová ponechá. Součástí smluv je i tzv. smlouva o refinancování, podle které by měla Konsolidační banka na převzetí těchto aktiv získat úvěr od ČSOB. Mělo by se jednat o výhodně úročenou půjčku se splatností pěti let a s možností vyčerpat až 100 miliard korun. Půjčku bude spravovat Konsolidační banka. Její mluvčí Jiří Pekárek podotkl, že věc je teprve v jednání.

Privatizací Českých radiokomunikací se bude vláda zabývat až v srpnu. Podle mluvčího Ministerstva financí Libora Vacka mimo jiné i proto, že řídicí výbor nedal jednoznačné doporučení k prodeji konsorciu Deutsche Bank Tele Denmark. Nejistota kolem prodeje radiokomunikací srazila jejich akcie na burze o více než 6 procent. Propadly i akcie Českého telekomu.

Mezinárodní měnový fond předpokládá nižší ekonomický růst, než se dosud předpokládalo. Letos by se hrubý domácí produkt měl zvýšit o tři až 3,5 procenta. Za problematický považuje fond vývoj rozpočtu. Celkový deficit veřejných financí odhaduje Mezinárodní měnový fond na 11 a půl procenta hrubého domácího produktu. S kritickým hodnocením fondu se ztotožňuje i ekonom Petr Zahradník.

Nově dosazené vedení Nové huti se neobává, že by firma nezískala další peníze od bank na profinancování výroby. Komerční banka přitom nejpozději do 4.srpna požaduje zaplatit asi 1 miliardu korun. Podle ředitele pro ekonomiku a financování Lubomíra Pokorného však Nová huť zatím nemá nedostatek provozního kapitálu a je schopná splácet úroky z úvěrů i dlužné částky.

Akciová společnost Heizel zvýšila svůj kapitálový podíl v celulózce Biocel Paskov na téměř 96,5 procenta, když v prodloužené době veřejného odkupu získala dalších 12 tisíc akcií Biocelu.

Organizace zemí vyvážejících ropu sníží od 1. září produkci této suroviny o milión barelů za den. Podle prezidenta OPEC Šakíba Chalíla může cenový kartel kdykoli učinit jakékoli změny, jestliže si to trh vyžádá. Světové ceny ropy po tomto ohlášení rostly a cena klíčového termínového kontraktu na ropu Brent s dodáním v září stoupla na 25,34 USD za barel.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme