Ekonomické informace 26. 7. 2005

Eskalace teroristických útoků v posledních týdnech by neměla vést ke zdražování pojištění. Bankovní asociace a spotřebitelů jedná s ministerstvem financí, jak upravit bankovní poplatky a zlepšit postavení zákazníků. Zemědělcům se nelíbí letošní výkupní ceny obilovin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Eskalace teroristických útoků v posledních týdnech by neměla vést ke zdražování pojištění. Tuzemské pojišťovny riziko teroristických útoků vesměs nepojišťují. Nicméně bývá v obecných výlukách. Jinou otázkou je změna na produktech trhu pojištění, připouští Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Koutská: Pojišťovny a teroristické útoky

Včera se opět sešli zástupci Bankovní asociace a spotřebitelů s pracovníky ministerstva financí, aby se dohodli na způsobu, jak upravit bankovní poplatky a zlepšit postavení zákazníků. Podle náměstka ministra financí Tomáše Prouzy už jednali o konkrétních řešeních.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Prouza: Bankovní poplatky

Česká exportní banka rozšiřuje možnosti českých podniků spolupracovat s ruskými partnery. Včera podepsala dohodu se dvěma ruskými finančními ústavy, která umožňuje českým exportérům a investorům realizaci i velmi rozsáhlých projektů formou obchodního a projektového financování v odvětvích energetiky, dopravy, telekomunikací, leteckého průmyslu a v dalších technologicky náročných průmyslových oborech na ruském trhu. Dokument současně předpokládá možnost střednědobého a dlouhodobého financování spolupráce při dodávkách českého a ruského zboží na jiné trhy, především ty velké asijské.

Pohonné hmoty za poslední týden opět mírně podražily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o tři haléře na průměrnou cenu 29,36 koruny. Nafta zdražila o dva haléře na 29,10 koruny. Nejvíce vzrostly ceny pohonných hmot na jižní Moravě. Vyplývá to z informací společnosti Webfarm.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prodala v prvním pololetí letošního roku na celém světě téměř 245.000 vozů. Což představuje meziroční růst o 7,3 procenta. Doma jí ale klesl prodej o procento na 32.500 automobilů. Nejvýznamnějšími zahraničními odbytišti zůstávají pro Škodovku Německo, Velká Británie a Španělsko.

Polská společnost PKN Orlen včera nepodala novou nabídku na odkup akcií menšinovým podílníkům holdingu Unipetrol. Komisi pro cenné papíry nepožádala ani o odklad zákazu vykonávat hlasovací práva k vlastním akciím, který jí za nedodržení termínu hrozí. PKN chce nabídku podat do konce příštího týdne.

Původní nabídku ve výši 103 koruny za akcii Unipetrolu Komise zamítla. Analytici předpokládají, že nově navržená cena nepřekročí 140 korun za akcii. Na Pražské burze akcie Unipetrolu na zprávu nereagovaly - cena krátkodobě poklesla na 154 korun, ale okamžitě se vrátila na původní úroveň 156 korun.

Zemědělcům se nelíbí letošní výkupní ceny obilovin. Jihomoravští pěstitelé se dokonce obávají, že letos jim klesnou tržby asi o miliardu korun. Odběratelé nabízejí za potravinářskou pšenici průměrně dva a půl tisíce korun za tunu a za krmnou ještě o 500 korun méně. To představuje třicetiprocentní propad cen. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je situace u obilí nejvážnější od roku 1995, cena se neřídí trhem a je silně podhodnocená.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Veleba: Výkupní ceny obilí

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme