Ekonomické informace 27. 12. 2004

Některé obchodní řetězce u nás prodávají zboží se špatnou sazbou daně z přidané hodnoty. Slovenská centrální banka před Vánocemi zasáhla proti dalšímu posilování slovenské koruny, analytici nevylučují podobnou intervenci i u nás. Stavební spořitelny letos lidem půjčují více peněz na pořízení bydlení než loni. Česko je stále atraktivní zemí pro zahraniční investice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Některé obchodní řetězce u nás podle poradenské společnosti Deloitte prodávají zboží se špatnou sazbou daně z přidané hodnoty. Nejčastěji obchodní domy chybují právě v předvánočním čase, kdy se jim kvůli nákupní horečce stává, že u některého zboží účtují špatnou sazbu DPH. Obchodní řetězce se ale brání a tvrdí, že daň z přidané hodnoty účtují správně a chybují pouze ojediněle. Potvrzuje to i Veselin Barlijev z tiskového oddělení společnosti Tesco.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Barlijev: Chyby v DPH

Slovenská centrální banka před Vánocemi zasáhla proti dalšímu posilování slovenské koruny. Intervencemi se snaží zpomalit příliš rychlé tempo zhodnocování slovenské měny, které by mohlo ohrozit růst slovenské ekonomiky. Naše měna přitom v posledních týdnech také výrazně posilovala a k euru i k dolaru se pohybuje na historicky nejvyšších hodnotách. Pokud by se naše měna dále výrazně zhodnocovala až pod 30 korun za euro, nedá se podobná intervence České národní banky vyloučit ani u nás, říká analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Mokráš: Intervence ČNB

České aerolinie chtějí v roce 2006 a 2007 nahradit své čtyři současné dálkové letouny Airbus 310 stroji nové generace. Oznámila to ČTK s odvoláním na výkonného ředitele pro strategické plánování a rozvoj ČSA Jana Váňu. Již nyní společnost jedná s oběma největšími světovými výrobci letounů Airbusem i Boeingem, ale také se společnostmi, které dopravní letadla nakupují a dál je pronajímají dopravcům. Páteř současné flotily ČSA tvoří Boeingy 737 pro střední tratě. Kromě čtyři dálkových Airbusů 310 společnost provozuje i turbovrtulové stroje ATR. Celkem nyní v barvách ČSA létá 45 letounů.

Stavební spořitelny letos lidem půjčují více peněz na pořízení bydlení než loni, podle ministerstva financí je to však stále málo. Úvěry od stavebních spořitelen si v Česku bere jen zhruba třetina klientů a zbytek pouze spoří. Ministerstvu se nelíbí, že spořitelny ani po 11 letech zcela neplní funkci úvěrových institucí, což mělo být hlavním smyslem jejich existence. Jak vyplývá z listopadových statistik, pět spořitelen poskytlo za 11 měsíců klientům více než 135 tisíc úvěrů za 33 miliard korun. To je téměř o 20 procent více než ve stejném období loňského roku.

Česko je stále atraktivní zemí pro zahraniční investice. Vedení vládní agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest dokonce předpokládá, že navzdory pesimistickým předpovědím porostou přímé zahraniční investice do České republiky i v příštím roce. Radiožurnálu to řekla náměstkyně generálního ředitele agentury CzechInvest Karolína Bočková.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Bočková: Zahraniční investice

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme