Ekonomické informace 27. 2. 2001

Česká spořitelna propouští, České dráhy rozdělí stát na dvě firmy a Agrární komora neuspěla s návrhem vyvézt hovězí maso do Ruska - takové jsou dnešní ekonomické informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká spořitelna letos propustí 2200 zaměstnanců. Pro všechny, kteří budou muset kvůli restrukturalizaci odejít, banka připravila podpůrný Program pomoci, který si ročně vyžádá 50 miliónů korun. Spořitelna ke konci ledna zaměstnávala necelých 14 tisíc pracovníků, ještě na konci roku 99 jich bylo přes 15 tisíc.

České dráhy letos převezou o 2 milióny 300 tisíc tun zboží méně. Hlavním důvodem je pokles očekávané poptávky po přepravách uhlí kvůli spuštění jaderné elektrárny Temelín.

Rozdělení Českých drah na dva samostatné právní subjekty předpokládá transformační zákon, jehož návrh schválila vláda. Akciová společnost České dráhy bude provozovat železniční dopravu a o koleje se bude starat státní Správa železniční dopravní cesty. Závazky a majetek dosavadní jednotné organizace si podle ministra dopravy Jaromíra Schlinga obě nástupnické společnosti rozdělí.

Návrh Agrární komory vyvézt hovězí maso na ruský trh neuspěl. Prezident komory Václav Hlaváček po jednání s náměstkem ministra zemědělství Antonínem Kalinou uvedl, že Česká republika nemá zájem na rozvíjení obchodních vztahů s Ruskem, neboť je to nejistý trh. Exportem do Ruska chtěla komora alespoň částečně nahradit pokles odbytu hovězího, který způsobuje panika okolo nemoci šílených krav.

Třinecké železárny se stále nedohodly s majitelem skupiny Z-Group Zdeňkem Zemkem na pronájmu kapacit tažírenské oceli v Železárnách Veselí. Podle předsedy dozorčích rad Moravia Steel a Třineckých železáren Tomáše Chrenka je to však jediná varianta, jak výrobu oceli a zachování zaměstnanosti ve Veselí v současné době zajistit.

Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava bude spolupracovat se severomoravskými hutěmi na aplikovaném výzkumu. Projekt předloží Ministerstvu průmyslu a obchodu do konce února. Podle rektora školy Václava Roubíčka na něj státní rozpočet letos dá 22 miliónů korun a finančně se budou podílet i jednotlivé hutní podniky.

Česká republika a Maďarsko se o další krok přiblížily plnému vstupu na jednotný trh Evropské unie. Obě země podepsaly dohodu o vzájemném uznávání certifikátů a zkoušek průmyslového zboží. Takzvaný protokol PECA zaručuje, že Unie ani ČR nebudou v budoucnu muset podrobovat svoje zboží dvojímu testování. Dohodu za naši zemi podepsal velvyslanec při EU Libor Sečka.

Evropská unie zrušila obchodní bariéry pro nejchudší země světa. Podrobnosti přidává bruselský zpravodaj ČRo Milan Fridrich.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme