Ekonomické informace 27. 4. 2005

Ministerstvo financí dnes zveřejní aktuální prognózu dalšího vývoje našeho hospodářství. Energetický gigant ČEZ pokračuje v plánované expanzi do střední a jihovýchodní Evropy. Finanční toky mezi veřejně prospěšnými organizacemi a příjemci státních peněz by měly být průhlednější. Největší evropský výrobce počítačových chipů Infineon zaskočil výrobce výpočetní techniky nečekaným hospodářským propadem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrárna

elektrárna | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo financí dnes zveřejní aktuální prognózu dalšího vývoje našeho hospodářství. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské, ministerstvo predikci růstu naší ekonomiky nezmění, protože naposledy odhadované tempo růstu ve výši 3, 8 procenta je realistické. O něco optimističtější by ale mohla být prognóza vývoje nezaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horská: Prognóza vývoje nezaměstnanosti

Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn zatím neuspěl se svými návrhy na snížení daní a na daňové úlevy. Ministr financí Bohuslav Sobotka všechny jeho záměry odmítl a do vlády předloží svůj původní návrh. Ten bude do konce týdne odeslán na Úřad vlády.

Energetický gigant ČEZ pokračuje v plánované expanzi do střední a jihovýchodní Evropy. Včera podal předběžnou nabídku na koupi polské černouhelné elektrárny Kozienice. Polsko nabídlo k privatizaci její desetiprocentní podíl v nominální hodnotě zhruba 330 milionů korun. Zatím ČEZ uspěl v privatizacích v Bulharsku a Rumunsku. Ani případným úspěchem v Polsku by ale podle mluvčího firmy Ladislava Kříže zájem o rozšiřování společnosti neskončil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kříž: ČEZ plánuje další rozšíření

Finanční toky mezi veřejně prospěšnými organizacemi a příjemci státních peněz by měly být průhlednější. Měl by to zajistit nový zákon o finanční transparentnosti, jehož návrh dnes projedná vláda. Do naší legislativy by měl zavést pravidla, která v oblasti veřejné podpory platí v celé Evropské unii, říká vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, který spolu s předsedou antimonopolního úřadu Josefem Bednářem předlohu připravil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jahn: Zákon o finanční transparentnosti

Češi mají naději, že by mohli při koupi bytů a domů ještě deset let platit nižší sazbu daně z přidané hodnoty. ČR má zatím výjimku na nižší DPH jen do roku 2007. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky však Evropská unie zvažuje její prodloužení do roku 2015. Ministr zároveň podporuje, aby české obce a města měly více času na výstavbu čistíren odpadních vod.

Uzavření ocelárny v ostravské hutní firmě Vítkovice Steel, které by bylo důsledkem případného zastavení dodávek tekutého surového železa, by nebylo dobré pro žádného strategického kupce. Na tiskové konferenci to řekl manažer pro fúze a akvizice ukrajinské společnosti System Capital Management Andrej Bolšakov. Ukončením dodávek od začátku května kvůli neshodám hrozí privatizované firmě Vítkovice Steel její monopolní dodavatel surového železa, společnost Vysoké pece Ostrava ze skupiny Mittal Steel.

Největší evropský výrobce počítačových čipů Infineon zaskočil výrobce výpočetní techniky nečekaným hospodářským propadem. Více informací už má stálý zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šťáhlavský: Infineon zaskočil nečekaným propadem

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme