Ekonomické informace 27. 8. 2004

Peníze jsou ode dneška na trhu dražší. Centrální banka totiž zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na dvě a půl procenta. Komerční banky svoji reakci teprve zváží, vesměs ale říkají , že zatím nebudou měnit úroky u vkladů a půjček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruna | Foto: ČNB

Například mediální zástupce GE Capital Bank Milan Kříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kříž: GE Capital Bank

Zvýšené sazby zřejmě zdraží hypotéky. Podle mluvčího ČSOB Milana Tománka přitom bude záležet na době, na jakou mají klienti úrokové sazby fixovány.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Tománek: ČSOB

Vládě se zvýšení sazeb příliš nelíbí. Lehce ho kritizoval například ministr průmyslu Milan Urban, který prohlásil, že zpřísnění měnové politiky může zpomalit náš ekonomický růst. S tím většinou nesouhlasí ekonomové. Například Helena Horská z Reiffesen centrální banku chválí za to, že reaguje na rostoucí inflaci a brání přehřátí ekonomiky. Podle Horské centrální banka sazby časem ještě zvýší.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Horská: Sazby

Možné zvýšení sazeb připustil i guvernér centrální banky Zdeněk Tůma. České úrokové sazby zůstávají ve srovnání s okolními zeměmi nejnižší. V Polsku jsou 6 a půl procenta, v Maďarsku 11 procent a na Slovensku 4 a půl procenta. Evropská centrální banka udržuje sazby na dvou procentech, americká je nedávno zvedla na 1,50 procenta.

České aerolinie zavádějí kvůli vysokým cenám paliva příplatek k letenkám. Na vnitrostátích a evropských linkách je to tři eura k letenkám rezervovaným od 1. září. Na dálkových linkách bude příplatek pět eur na jeden let.

Ceny ropy na světových trzích i včera klesaly. Na obou hlavních burzách přibližně o 70 centů na 40 až 42 dolary za barel.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil šesti stavebním spořitelnám nejvyšší pokutu ve své historii - celkem téměř 500 milionů korun. Obviňuje je z kartelové dohody při zvyšování poplatků na trhu stavebního spoření. Například u poplatků za vedení účtů nebo u zvláštních poplatků za úrokové zvýhodnění. Jde o Českomoravskou stavební spořitelnu, spořitelnu Wüstenrot, Stavební spořitelnu České spořitelny, Hypo stavební spořitelnu, Všeobecnou spořitelnu Komerční banky a Raiffeisen stavební spořitelnu. Rozhodnutí úřadu není pravomocné a spořitelny se proti němu mohou odvolat. Což také učiní.

Válcovny plechu ve Frýdku- Místku po téměř šesti letech obnovily produkci smaltovaných plechů, ze kterých se vyrábí vany nebo některé druhy nádobí. Obchodní a finanční ředitel společnosti Pavel Tomášek předpokládá, že vzhledem k velkému zájmu zákazníků, budou Válcovny vyrábět kolem tisíce tun měsíčně.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Tomášek: Válcovny

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme