Ekonomické informace 27. 9. 2003

Počet lidí, kteří nevidí svou budoucnost příliš růžově stoupá. Jinak řečeno spotřebitelů i podnikatelův příznivý vývoj hospodářství poklesl. Podle zjištění statistického úřadu má stále více lidí strach z nezaměstnanosti. O 13 % ubylo těch, kteří chtějí spořit. Zástupci průmyslu se nejvíce obávají poklesu poptávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, dolary | Foto: www.archiweb.cz

Ukazatel důvěry se tedy celkově v září snížil, zatímco ještě před měsícem lidé vzhlíželi k hospodářské budoucnosti s optimismem. Na změně se podepisuje i vnitropolitická situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Prorok: Důvěra spotřebitelů

Na dnešní rozhodnutí poslanců nejen o reformě, ale také o důvěře vládě čeká i naše měna. Většina investorů vsadila na to, že kabinet sněmovna nesesadí. Korunu tedy začali nakupovat a proto ta výrazně posílila a tento týden prorazila jak dvaatřicetikorunovou hranici vůči euru, tak sedmadvacetikorunovou k dolaru. Jestliže poslanci důvěru vládě vysloví a projde reforma, nebude už naše měna příliš sílit, tvrdí Tomáš Pilař ze společnosti Wood and Company. Naopak nedůvěra kabinetu by korunu srazila o několik desítek haléřů níž.

Guverné centrální banky Zdeněk Tůma ale tvrdí, že na rozkývání kursu koruny měla vnitropolitická situace jen malý vliv. Za důležitější a významější považuje to, že zahraniční majitelé tuzemských firem převáděli své zisky do ciziny a koruna zprvu klesala. Převody ale skončily a naše měna tedy posílila. Teď by se podle guvernéra měl kurs uklidnit.

Zajímavý, i když určitě daleko nepříjemnější týden než koruna, prožil americký dolar. Po nedávném prohlášení sedmi nejbohatších zemí světa, které žádají větší volnost u měnových kursů, dolar dramaticky propadl a další ztráty utrpěl po nečekaném rozhodnutí OPECU snížení produkce ropy. Týdenní zmatky, který tak dolar na devizovém trhu vyvolal, sledovala ve Spojených státech spolupracovnice Radiožurnálu Eva Lizcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Lizcová: Vývoj dolaru

Majitel České spořitelny - rakouská Erste bank - rozšířila svůj majetek ve Střední Evropě. Po Slovenské spořitelně a bývalé chorvatské Rijeka bance koupila i maďarskou Postabanku. Ta je co do počtu klientů druhou nejsilnější bankou v zemi. Podle mluvčí Hany Cygonkové zaplatila Erste za téměř 100 % Postabanky 400 milionů eur. Je asi dvouapůlnásobek účetní hodnoty banky, jenže, jak dodává Cygonková, je to cena za podíl na trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Cygonková: Erste bank

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme