Ekonomické informace 28. 4. 2006
Podnikatelé mohou žádat o peníze z Evropské unie. Česká národní banka odhaduje rychlejší růst české ekonomiky. Vyplácení dividend by mohlo ovlivnit kurz koruny. Drůbežáři by měli dostat náhrady za omezení produkce. ČEZ se pustil do modernizace uhelných elektráren.
Podnikatelé mohou do dnešního dne žádat o peníze z Evropské unie v rámci programu Inovace. Jejich žádosti přijímají regionální kanceláře agentury CzechInvest. Na co přesně mohou zájemci v tomto programu peníze získat, vysvětluje mluvčí CzechInvestu Alžběta Honsová.
Naše ekonomika by letos měla růst rychleji než loni. Je o tom přesvědčena Česká národní banka, která ve své nové prognóze zvýšila odhad letošního růstu našeho hospodářství na 5,4 až 6,9 procenta. Analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank ale tak optimistický není, a to ani přes pozitivní vývoj ekonomiky v posledních měsících.
Řada českých podniků letos vyplatí slušné dividendy. Celková výše dividend vyplácených zahraničním vlastníkům českých společností proto dosáhne rekordní úrovně, a to až 70 miliard korun. To může ovlivnit kurz naší měny - vyplacení dividend může krátkodobě zastavit její posilování, upozorňuje analytik společnosti Atlantik Finanční trhy Petr Sklenář.
Čeští drůbežáři by podle záměru ministerstva zemědělství měli dostat náhrady za dočasné omezení produkce, aby se z trhu odstranily přebytky, které vznikly kvůli obavám lidí z ptačí chřipky a zejména kvůli levným dovozům ze zahraničí. Kompenzace by se vyplácely až po dobu tří měsíců s tím, že omezení produkce by nemělo přesáhnout desetinu ročního objemu. Návrh však ještě musí schválit vláda i Evropská unie, která by se na dotacích měla podílet.
Elektrárenská společnost ČEZ začala modernizovat své uhelné elektrárny. V příštích 15 letech investuje do jejich obnovy zhruba 150 miliard korun. Prvních 20 miliard vloží do kompletní rekonstrukce tepelné elektrárny Tušimice 2, další na řadě bude elektrárna Prunéřov 2. V Ledvicích a Počeradech by měly vyrůst dokonce úplně nové bloky.
Spotřebitelé, kteří nejsou spokojeni se službami na finančním trhu, se stále mohou obracet s podněty na ministerstvo financí. To pro ně na konci ledna zřídilo speciální adresu spotrebitele@mfcr.cz, na kterou už se obrátily desítky nespokojených zákazníků. Zhruba polovina stížností se týkala poplatků bank, především jejich výše při posílání peněz do zahraničí, a druhá polovina se domáhala větší srozumitelnosti informací o bankovních produktech. Náměstek ministra financí Tomáš Prouza má jasnou představu, jak by se jí dalo dosáhnout.