Ekonomické informace 28. 5. 2001

Ceská spořitelna se stále nemůže dohodnout s ostatními bankami na výši plateb za používání jejích bankomatů. Samostatný kód banky IPB ode dneška přestává platit. Nadále už bude mít stejný převodní kód jako ČSOB. U starých bankovních příkazů ale není třeba měnit kód hned.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká spořitelna se stále nemůže dohodnout s ostatními bankami na výši poplatků za používání sítě bankomatů. Spořitelna přišla v dubnu s požadavkem, aby se poplatek zvýšil ze současných dvaceti na 40 Kč plus půl procenta z objemu transakce. Banky tento požadavek odmítly. Teď spořitelna oznámila, že tento týden rozešle bankám dopis s výpovědí výše mezibankovních poplatků za výběr z bankomatu. Oddálí tak konec výpovědní lhůty a nové poplatky navržené spořitelnou by v případě neuzavření dohody s ostatními bankami měly začít platit v říjnu.

A teď důležité upozornění: Od dnešního dne zaniká IPB jako samostatná adresa pro směrování identifikačních plateb. Přestává platit její identifikační kód 5100 a všechny platby ve prospěch jejích klientů musí mít bankovní kód 0 300, což je kód Československé obchodní banky. Její mluvčí Milan Tománek chce ale klienty uklidnit.

Zemědělci se dočkají dalších peněz, které by měly částečně kompenzovat ztráty, způsobené loňským suchem. Zítra by mělo ministerstvo zemědělství poskytnout poslední náhrady. Zemědělci loni ohlásili více než osmimilardové ztráty. Podle Hugo Roldana z tiskového oddělení ministerstva ale pokryjí náhrady ohlášení ztráty jen částečně.

Západočeská energetika se snaží odpoutat od závislosti na monopolním ČEZ. I tak se dá chápat její rozhodnutí, že sníží odběr elektrické energie od dominantního tuzemského výrobce. A to o 16 procent. Podrobnosti uvádí Jana Mertová.

Počet mobilních telefonů má u nás stále růst. Zatímco loni připadaly na 100 obyvatel 72 mobilní telefony, v roce 2005 to má být už 78 přístrojů na sto obyvatel. Celkově to znamená, že u nás bude za čtyři roky zvonit 8 milionů mobilních telefonů. K těmto číslům došla studie společnosti Wood&Company.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme