Ekonomické informace 28. 6. 2004

Avizovaná demise vlády zřejmě nepřinese z ekonomického hlediska žádné výrazné turbulence. Daleko horší zprávou je, že pád kabinetu znamená zastavení reforem veřejných financí. 74 body ze sta možných získala Česká republika při hodnocení proveditelnosti investic v mikroelektronickém sektoru. Němci ztrácejí důvěru v tamní ekonomiku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

Avizovaná demise vlády zřejmě nepřinese z ekonomického hlediska žádné výrazné turbulence. Pravděpodobně krátkodobě oslabí koruna. Odborníci ale nečekají nějaký radikální propad. V klidu by měl zůstat kapitálový trh, protože poslední dobou na politickou situaci nereaguje.

Daleko horší zprávou je, že pád kabinetu znamená zastavení reforem veřejných financí. I když lídři nejsilnějších stran včetně nového předsedy Unie svobody o víkendu shodně prohlašovali, že pokračování v reformách je nutné. K tomu je ale potřeba politické shody a zatím není vůbec jasné, jak bude nová vláda vypadat.

Ta dosavadní za sebou nechává rekordní státní dluh - kolem šesti procent hrubého domácího produktu - a zatím není nakročeno k tomu, že by se měl v budoucnu snižovat. Kromě toho je akutně potřeba reformovat důchodový systém a financování zdravotnictví. Jaké nejvýznamnější nedodělávky nechává odstupující kabinet za sebou podle hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka?

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Mertlík o činnosti odstupující vlády

Estonsko, Litva a Slovinsko se staly prvními třemi zeměmi ze skupiny nových členů Evropské unie, které učinily významný krok k přijetí eura. Vstoupily do režimu směnných kurzů, ve kterém se pohybují měny zemí, jež chtějí přijmout jednotnou evropskou měnu.

Země G10 mají po pěti letech jednání nová bankovní pravidla. Shodli se na nich o víkendu guvernéři centrálních bank a šéfové regulačních orgánů zemí skupiny G10. Jen připomínám, že Česká republika mezi nimi není. Banky teď budou muset více dbát na bezpečnost bankovních transakcí a řízení rizika, což by mimo jiné mělo pomoci zvýšit globální růst. Přísnější hledisko kapitálové přiměřenosti by mělo zlepšit stabilitu finančního systému i pevnost bank.

74 body ze sta možných získala Česká republika při hodnocení proveditelnosti investic v mikroelektronickém sektoru. Vyplývá to ze studie americké společnosti Angelou Economics. Mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková říká, že jsme se tak zařadili mezi země s potenciálem dobré základny pro rozvoj polovodičového průmyslu, podobně jsou na tom Spojené státy, Skotsko a Švédsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková o hodnocení ČR

Ekonomice Německa se nedaří. Není proto divu, že se u našich sousedů vytrácí optimismus. Vypovídá o tom i Index tamního podnikatelského klimatu, který pravidelně zveřejňuje prestižní mnichovský institut IFO. Index v červnu klesl na nejhorší hodnoty za posledních 10 měsíců. Z 96květnových bodů na necelých 94 a půl bodu. Důvody skeptických očekávání hledal náš berlínský zpravodaj David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský o poklesu důvěry v německou ekonomiku

Evropská komise přechodně odložila výkon sankcí, které vyměřila americké společnosti Microsoft za zneužívání dominantního postavení na trhu. Komise vyčká na výrok soudu, který by měl rozhodnout, zda je možné rozhodnutí komise zcela anulovat.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme