Ekonomické informace 28. 6. 2005

Ceny benzinu a nafty dále stoupají. Těžební firma OKD vyplatí letos na dividendách přes 5 miliard korun. Tchajwanská počítačová společnost Acer otevře v Brně nové centrum zákaznických služeb. Stát získal za prodej svého podílu v Telecomu od španělské Telefóniky více než 82 miliardy korun. Sdružení českých firem Aliance Škoda usiluje o výstavbu nové jaderné elektrárny v Bulharsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice | Foto: Jan Rosenauer

Ceny pohonných hmot jdou stále nahoru. Nejprodávanější benzin Natural 95 u nás za uplynulý týden zdražil o 22 haléřů na průměrných 28 korun 35 haléřů za litr. Cena nafty stoupla o 20 haléřů na 28,17 za litr. Vyplývá to z údajů společnosti Webfarm. Organizace zemí vyvážejících ropu by měla tento týden rozhodnout, zda zvýší dodávky na trh o půl miliardy barelů denně, aby omezila růst cen. Podle prezidenta kartelu Ahmada Fahda Sabaha to bude záviset na výsledku studií poptávky a nabídky.

Těžební firma OKD vyplatí letos na dividendách přes 5 miliard korun. OKD vyplácí dividendy poprvé v historii. Kromě loňského zisku rozdělí společnost mezi akcionáře i 305 milionů korun ze zisku z minulých let. Rozhodnutí valné hromady potvrzuje mluvčí dolů Věra Breiová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Breiová: Dividendy OKD

Tchajwanská počítačová společnost Acer otevře začátkem července v Brně nové centrum zákaznických služeb pro klienty z Evropy, Blízkého východu a severní Afriky. Podle Jany Studničkové z vládní agentury Czech Invest bude v opravárenském centru a call centru pracovat nejméně 60 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Studničková: Acer v Brně

Český stát zastoupený Fondem národního majetku získal za prodej svého podílu v Českém Telecomu od španělské společnosti Telefónica více než 82 miliardy korun. Z toho ale ještě musí Fond zaplatit advokátní kanceláři, která poskytovala právní servis, a vyplatit privatizačního poradce, konsorcium CSFB a České spořitelny. K tomu dojde podle mluvčí fondu Petry Krainové zřejmě v červenci.

Dvě zahraniční konsorcia usilují o výstavbu nové jaderné elektrárny v Bulharsku. Jedním je francouzský Framatome spolu s německý Siemensem a ruským Atomstrojexportem a druhým zájemcem je sdružení českých firem Aliance Škoda. Tvoří ji Škoda Praha, Škoda Jaderné strojírenství a Ústav jaderného výzkumu Řež. Podle šéfa Škody Praha Jiřího Smoly by na dodávce tisícimegawattového bloku za 40 až 50 miliard korun spolupracovaly s desítkami firem z České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Smola: Aliance Škoda

Česká měna oslabila těsně nad hranici 30 korun za euro, a to zejména kvůli nezájmu investorů. K dolaru koruna posílila na 24,69.

Jaroslav Skalický, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme