Ekonomické informace 28. 8. 2007

Špatný stav veřejných financí zůstává hlavní překážkou přijetí eura. S papírovými letenkami se definitivně rozloučíme v červnu příštího roku. Přes 100 miliard korun by stát mohl získat prodejem svých podniků. Alkohol způsobuje v ekonomice škody ve výši jednoho až tří procent hrubého národního produktu. Angela Merkelová pokračuje v návštěvě Číny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Hlavní překážkou přijetí eura zůstává špatný stav veřejných financí. Vyplývá to z aktualizované strategie České republiky pro vstup do eurozóny. Dokument, který zítra projedná vláda, proto ani neobsahuje datum předpokládaného přijetí evropské měny. Podle centrální banky by vláda měla nejdříve dokázat schopnost snižovat deficit veřejných rozpočtů, než termín stanoví. Národní koordinátor pro zavedení eura z ministerstva financí Oldřich Dědek ale tvrdí, že státní správa funguje na motivaci, kterou takové konkrétní datum může být.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Dědek: Euro

S papírovými letenkami se definitivně rozloučíme v červnu příštího roku. Aerolinky sdružené v Mezinárodní asociaci letecké dopravy ukončí vydávání papírových letenek a přejdou plně na elektronickou registraci. Letecké společností tímto krokem ušetří 9 dolarů na každého cestujícího. Asociace zastupuje více než 240 aerolinií. Firmy mimo ni, tedy zejména nízkonákladové společnosti, už mají plně elektronické systémy.

Přes 100 miliard korun by stát mohl získat prodejem svých podniků. Pokud by se vláda k privatizaci rozhodla, měla by podle analytiků prodávat přes burzu a peníze využít na reformy například důchodového systému. Podle náměstka ministra financí Ivana Fuksy stát uvažuje o prodeji Letiště Praha, Českých aerolinií, Budvaru a části České pošty.

Alkohol způsobuje v ekonomice škody ve výši jednoho až tří procent hrubého národního produktu. Potvrdily to studie provedené v několika státech světa. Většina škod připadá na nižší produktivitu práce v důsledku nemoci nebo smrti způsobené alkoholem. Výrazné jsou také náklady na léčbu závislosti a alkoholovou kriminalitu, říká primář psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Nešpor: Studie o alkoholu

Šéfka německé vlády Angela Merkelová pokračuje v návštěvě Číny. Doprovází ji delegace zástupců 25 firem. Chtějí získat zakázky hlavně v oblasti elektrotechnického, chemického a energetického průmyslu. Peking je pro Evropu důležitým obchodním partnerem, potvrzuje Aleš Michl z Raiffeisenbank.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Michl: Obchody s Čínou

Jedním z témat jednání Angely Merkelové bude také problematika padělání obchodních značek.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme