Ekonomické informace 29. 1. 2004

Ministr financí Bohuslav Sobotka nepředpokládá zvýšení DPH u potravin a léků. Český statistický úřad zveřejní údaje o nezaměstnanosti v posledních měsících loňského roku. Pod drobnohledem úvěrového registru, který sleduje platební morálku dlužníků bank, se ocitnou i první klienti stavebních spořitelen. Cena za státní podíl v Severočeských dolech stále stoupá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pečivo | Foto: Delta pekárny

Ani o procento nechce ministr financí Bohuslav Sobotka zvýšit daň z přidané hodnoty na potraviny nebo léky. V pětiprocentní sazbě DPH by podle něj měly zůstat také knihy, časopisy, stavební práce spojené s bydlením, dodávky tepla a zdravotní pomůcky. Ekonomové odhadují, že veškeré letošní zdražování kvůli změnám daní přijde průměrnou rodinu se dvěma dětmi až na 8200 korun.

Kolik lidí bylo bez práce v posledních měsících loňského roku, se dnes dozvíme od Českého statistického úřadu. Zveřejní totiž informace o nezaměstnanosti v posledním čtvrtletí roku 2003, v tom třetím byla podle statistiků 8procentní. Ve srovnání s výsledky, které pravidelně zveřejňuje ministerstvo práce a sociálních věcí, je míra nezaměstnanosti vykazovaná statistiky nižší, protože ji zpracovávají jinou metodikou. Podle mluvčí ČSÚ Jany Bondyové má ale tento ukazatel jednu nespornou výhodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Bondyová: Ukazatel nezaměstnanosti

Pod drobnohledem úvěrového registru, který sleduje platební morálku dlužníků bank, se ocitnou i první klienti stavebních spořitelen. Do registru vstoupila Českomoravská stavební spořitelna a na vstup se chystá i Stavební spořitelna České spořitelny. Lidé se stále více zadlužují, a proto se ostražitost bank zvyšuje. Jen v loňském roce poskytl registr informace zhruba o 600 tisících lidí, letos by jich mělo být ještě o 100 tisíc více.

V ostravské Nové huti se vyhrotila napjatá situace mezi vedením firmy a odboráři. Důvodem je plánovaný růst mezd v letošním roce. Odbory dokonce vyhlásily spor, což znamená, že odmítají vést další jednání a bude nutné vybrat nějakého zprostředkovatele. Odboráři snížili své požadavky na sedmiprocentní zvýšení výdělků, vedení Ispatu Nová huť ale trvá na garantovaném navýšení platů o dva procentní body. Odboráři nevylučují stávku.

Cena za státní podíl v Severočeských dolech stále stoupá. Jeden z účastníků výběrového řízení - česko-slovenská finanční skupina Penta - opět zvedla svoji nabídku. Tentokrát na 7,5 miliardy korun. Tím předstihla společnost J&T, která zatím nabízela za doly nejvíce. Předseda představenstva Penty Marek Dospiva proto doufá ve vítězství v privatizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Dospiva: Penta zvýšila nabídku

Podle ministerstva průmyslu navýšení ceny vládu při rozhodování ovlivňovat nebude. Meziresortní komise doporučila před časem jako vítěze privatizace společnost J&T. Druhá byla Penta a třetí společnost Appian Group. Rozhodnutí o prodeji dolů vláda zatím odkládá.

Přijetí nové chemické politiky, kterou projednává Evropské unie, by se našim výrobcům značně prodražilo. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje náklady českého chemického průmyslu na přijetí jednotné evropské chemické politiky na zhruba 2 až 5 miliard korun. Podle prezidenta Svazu chemického průmyslu Pavla Švarce to navíc nebudou jediné náklady, které snižují konkurenceschopnost našich chemických podniků.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Švarc: Chemický průmysl

V americkém Chicagu proběhl vyhlášený veletrh dárkového zboží. Každoročně na něm nákupčí podepisují tisíce nových kontraktů na velkoodběr vánočních ozdob, skleněných figurek či dřevěných a plyšových hraček nebo různých okrasných doplňků. Čeští exportéři na něm ale letos chyběli. A jak dodává ředitelka zahraniční kanceláře vládní agentury CzechTrade v Chicagu Ivana Ingram, je to škoda. Veletrhy totiž výborně pomáhají zviditelnit české zboží na americkém trhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Ingram: Veletrh v Chicagu

Marika Táborská, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme