Ekonomické informace 29. 10. 2007

Nejvyšší kontrolní úřad po kontrole vynakládání peněz na výstavbu a obnovu vodohospodářských staveb varuje, že Česko nestihne splnit svůj závazek vůči EU v čištění odpadních vod. Cena ropy se hned první den nového týdne vyšplhala na nový rekord. Češi každým rokem skupují víc a víc zahraničních nemovitostí. Švédská stavební společnost Skanska AB, včetně české pobočky, chce pět až deset procent mzdy platit svým zaměstnancům v akciích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistička odpadních vod | Foto: Věra Luptáková

Vláda má projednat několik zpráv Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten například varuje, že Česko nesplní do roku 2010 svůj závazek vůči EU v čištění odpadních vod. Nejvyšší kontrolní úřad vidí tento problém z pohledu vynakládání peněz na výstavbu a obnovu vodohospodářských staveb. Zjistil, že na ně stát nedává tolik peněz, kolik si naplánoval. V roce 2005 to byla například jen polovina plánovaných peněz. NKÚ tvrdí, že Ministerstvo zemědělství přitom stále nemá dostatečné podklady o schopnosti investorů zajistit vlastní zdroje, potřebné k tomu, aby Evropská unie stavbu čističek spolufinancovala. Jde při tom o velké peníze - přes 11 miliard korun. Když nebudou, hrozí další zdražování vody.

Cena ropy se hned první den nového týdne vyšplhala na nový rekord. Příčinou je slabý dolar a rostoucí politické napětí na Blízkém východě: Zvláště mezi Tureckem a Irákem a Spojenými státy a Íránem, to vyvolává obavy z přerušení vývozu ropy. Před zimní sezonou by to bylo zvlášť nepříjemné. Ropa se při obchodování v Asii přehoupla přes 93 dolarů za barel.

Nynější ceny jsou rekordní pouze podle čísel. Reálné ceny, které berou v úvahu inflaci, ještě na rekordu nejsou. Na rekordu byla ropa v roce 1980, v době konfliktu mezi Íránem a Irákem. Stála skoro 40 dolarů za barel, to by bylo v přepočtu na dnešní hodnotu peněz 101 dolar. Cena se nebezpečně k tomuto číslu blíží.

Češi každým rokem skupují víc a víc zahraničních nemovitostí. V poslední době jsou v módě hlavně Balkánské státy v čele s Bulharskem, které je přitažlivé nízkými životními náklady. Lidé nakupují kvalitní nemovitosti a chtějí si užít něco, co v Čechách nenajdou, napovídá ředitel realitní kanceláře Rellox Jan Rejcha.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rejcha: Češi skupují stále víc zahraničních nemovitostí

Švédská stavební společnost Skanska AB, včetně české pobočky, chce pět až deset procent mzdy platit svým zaměstnancům v akciích. Hospodářské noviny dnes píší, že program bude schvalovat mimořádná valná hromada firmy na konci listopadu. V návrhu firma určuje, kolik procent platu mohou zaměstnanci za akcie vyměnit. Chce je tím motivovat k lepší práci.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme