Ekonomické informace 29. 11. 2001

Netrpělivě očekávané zasedání bankovní rady a silná koruna jsou hlavním ekonomickým tématem dnešního dne. Hovoříme také o jednání ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra v Bruselu, privatizaci majority v Českém Telecomu, výstavbě zkušebního polygonu mladoboleslavské automobilky Škoda Auto a převzetí Masokombinátu Martinov společností Sena Corporation.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Česká měna oslabila o deset haléřů na hodnotu 33,28 za euro. Jak soudí Kamil Jáč z Commerz Bank Capital Markets, další vývoj jejího kursu do značné míry závisí na dnešním zasedání bankovní rady ČNB.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Jáč: Vývoj kursu koruny

Evropská unie dala České republice na vědomí, že vysoce oceňuje její legislativu i praxi v oblasti ochrany hospodářské soutěže a kontroly státní pomoci. Tuto klíčovou kapitolu však nelze zatím uzavřít, protože přetrvávají pochybnosti o státní pomoci bankám a chybí životaschopný plán restrukturalizace hutnictví. Ten se snažil při jednání s evropskými komisaři obhájit ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Grégr: Plán restrukturalizace hutnictví

Plán ministerstva však počítal se vstupem strategického investora, který by do restrukturalizace hutnictví vložil přibližně 11 miliard korun.

Fond národního majetku vyzval potenciální zájemce o privatizaci majority v Českém Telecomu k předložení předběžných nabídek do 9. ledna 2002. Informační memorandum k výběrovému řízení získají uchazeči, kteří do 19. prosince vyjádří zájem o účast v tendru u privatizačního poradce J. P. Morgan.

Středočeský kraj umožní výstavbu zkušebního polygonu mladoboleslavské Škodovky. Úzké vedení regionu v souladu s postojem odboru životního prostředí souhlasilo s variantou, která předpokládá výstavbu zařízení na ploše 370ti hektarů v bývalém vojenském prostoru Milovice - Mladá. Jestliže stejné stanovisko vydá i ministerstvo životního prostředí, zahájí automobilka podle mluvčího Milana Smutného výstavbu polygonu v roce 2003.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Smutný: Výstavba polygonu Škody Auto

Společnost Sena Corporation na včerejší mimořádné valné hromadě definitivně ukončila proces převzetí výrobní části Masokombinátu Martinov, druhého největšího zpracovatele masa v České republice. Mluvčí Eva Kijonková upřesnila, že se výrobní závod bude jmenovat Sena Corporation, ale výrobky i nadále ponesou registrovanou značku Martinov.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Kijonková: Sena Corporation

Bankovní zaměstnanci ve Francii svolali stávku na den startu eura. Zvýšily tak riziko chaosu ve chvíli zavádění bankovek a mincí eura. Protestovat budou proti výši platů, pracovním podmínkám a nedostatečnému bezpečnostnímu zajištění při zavádění eura.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme