Ekonomické informace 29. 11. 2002

Odložit druhé čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok ještě o týden - takový je záměr předsedy rozpočtového výboru sněmovny lidovce Miroslava Kalouska. Poslancům navrhne tuto změnu ještě dnes. Podle původního plánu se měla sněmovna zabývat příjmy a výdaji státní kasy pro příští rok ve druhém čtení 4. prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Teď to vypadá na 11. prosinec a zákon jako celek by měli poslanci schvalovat sedmnáctého . Důvodem je podle Kalouska velké množství pozměňovacích návrhů k přesunům peněz v kapitolách rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kalousek: Rozpočet

Konečnou podobu rozpočtu pro rok 2003 by neměl ovlinit krach privatizace Českého Telecomu. Tvrdí to ministr financí Bohuslav Sobotka. Neuskutečněný prodej podle něj nemá na rozpočet žádnou vazbu, protože vláda nezapočítala příjmy z této privatizace do příjmů státního hospodaření. Nedokončená privatizace Telecomu ale zkomlikuje situaci v bilanci Fondu národního majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Sobotka: Telecom a rozpočet

Chybět tak budou peníze z prodeje Telecomu například ve fondech bydlení a dopravy. Že privatizace Telecomu se pro tuto chvíli vrátila skutečně do bodu nula a že jí v pondělí vláda zastaví, potvrdilo také včerejší jednání zástupců Deutsche Bank s ministrem Vladimírem Mlynářem a šéfem Fondu národního majetku Janem Juchelkou.

Spekuluje se ale o tom, že stát zvažuje prostřednictvím Fondu národního majetku prosadit v Českém Telecomu výplatu dividendy 32-ti miliard korun. Za svůj 51procentní podíl by tak získal zhruba 16 miliard. To by ale podle Libora Vacka - mluvčího ministerstva informatiky, pod které přejde oblast telekomunikací, mohlo zhoršit výchozí pozici pro další pokus prodat Český telecom.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Vacek: Telecom

Desetníky a dvacetníky zřejmě přestanou platit. Skončí totiž jejich výroba. Podle mluvčí centrální banky Alice Frišaufové se zatím jedná o návrh, který musí ještě projednat vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Frišaufová: Haléře

130 lidí odejde do konce letošního roku z akciová společnosti Unex. Lídr domácího trhu s težkým strojírenstvím tak sníží počet svých zaměstnanců na 1800. Důvodem propuštění je podle generálního ředitele Michala Otradovce přechod na jinou organizační strukturu, která odhalila významné rezervy napříč celou firmou.

Zájem o český holding Unipetrol potvrdil další z možných kupců o kterých se zatím mluví- největší polský ropný koncern PKN Orlen. Jak dodává náš varšavský zpravodaj Pavel Novák polská rafinérka by nejraději bojovala o 63% podíl v Unipetrolu jako samostaný účastník tendru, tedy bez účásti v konsorciu s jinou firmou.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Novák: PKN Orlen

Trvající zájem o naši petrochemii zopakovala také britská firma Rotch Energy, rakouská OMV a maďarský MOL.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme