Ekonomické informace 29. 11. 2005

Výstavbu jihokorejské automobilky Hyundai v připravované průmyslové zóně v Nošovicích by mohly znemožnit problémy s pozemky. České podniky mohou nově využívat poradenství v oblasti evropských fondů a informačních technologií. Slovenská koruna vstoupila do režimu směnných kurzů ERM-2. Německo vyprodává národní stříbro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Případnou stavbu jihokorejské automobilky Hyundai v připravované průmyslové zóně v Nošovicích by mohly znemožnit problémy s pozemky. Přípravy průmyslové zóny v Nošovicích na Frýdecko-Místecku totiž blokují čtyři vlastníci půdy, kteří zatím nechtějí své pozemky prodat.

Kromě nošovického zemědělského družstva prodej odmítají tři starousedlíci, kteří pozemky v Podbeskydí zdědili po svých předcích a tvrdí, že o ně za žádnou cenu nechtějí přijít. Podle mluvčí agentury CzechInvest Jany Víškové to však investici jihokorejské automobilky zatím neohrožuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Víšková: Investice Hyundai v Nošovicích

České podniky mohou od tohoto týdne nově využívat poradenství v oblasti evropských fondů a informačních technologií, které pro ně připravila Hospodářská komora ve spolupráci s agenturou Czech trade pod názvem GetIT.

Průzkumy hospodářské komory totiž ukázaly, že pro běžného podnikatele jsou dotační programy Evropské unie složité a nepřehledné a řada firem je proto nevyužívá, přestože by na peníze z fondů měla nárok. To by komora podle svého prezidenta Jaromíra Drábka chtěla prostřednictvím programu GETit změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Drábek: Program GetIT

Nejasnosti ohledně čerpání peněz z evropských fondů mohou podnikatelé konzultovat elektronicky nebo telefonicky, případně prostřednictvím SMS informační linky. Podrobnější informace o celém programu jsou k dispozici na adrese www.GetIT.cz.

Slovenská koruna včera vstoupila do režimu směnných kurzů ERM-2, který prověří její dostatečnou stabilitu. Stabilní měnový kurz je totiž jednou z podmínek pro přijetí eura, na které chce Slovensko přejít už v roce 2009. Slovenská měna musí v novém režimu setrvat alespoň dva roky a během této doby její kurz nesmí posilovat nebo oslabovat o více než 15 procent.

Česká republika hodlá na jednotnou evropskou měnu přejít o rok později než Slovensko, to ale neznamená, že do směnného mechanismu ERM-2 vstoupíme v příštím roce, říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Česko v ERM-2

Rodinné stříbro se neprodává, snad jedině v nouzi nejvyšší. Taková situace zřejmě už nastala v Německu. V následujících letech má státní pokladně výprodej národního stříbra vynést až 54 miliard euro. Podrobnosti dodává stálý zpravodaj Českého rozhlasu ve Spolkové republice David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Výprodej neměckého stříbra

Ceny ropy na světových trzích dnes klesaly a největší vliv na ně má vývoj počasí spolu s dostatečnými zásobami. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate se dostal až pod 57 dolarů a ropa Brent se prodává asi za 54 a půl dolaru. Kvůli oslavám Dne díkůvzdání se ve čtvrtek a v pátek na burze v New Yorku neobchodovalo a středeční cena tak byla platná až do dneška. Cenový pokles je proto u americké ropy výraznější než u ropy Brent.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme