Ekonomické informace 29. 4. 2005

Nedostatečné propojení výzkumu se soukromým sektorem, neexistence systému celoživotního vzdělávání a malý počet Čechů s vysokoškolským diplomem stále patří mezi překážky rozvoje českého hospodářství. Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn chce i nadále prosazovat daňové úlevy, kterým se brání ministr financí Bohuslav Sobotka. Škoda Auto zahájí příští rok v Kvasinách výrobu nového modelu. Centrální banka rozhodla o snížení úrokových sazeb na historicky nejnižší úroveň. Německá ekonomika se ve druhém pololetí loňského roku propadla do recese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škoda Fabia - 1. foto | Foto: Jiří Zíta

Nedostatečné propojení výzkumu se soukromým sektorem, neexistence systému celoživotního vzdělávání a malý počet Čechů s vysokoškolským diplomem stále patří mezi překážky rozvoje českého hospodářství. Kvůli podobným nedostatkům ale zaostává celá Evropská unie například za Spojenými státy. Shodli se na tom experti na rozvoj lidských zdrojů na konferenci Středoevropské iniciativy (SEI), která začala v Praze.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn chce i nadále prosazovat daňové úlevy, kterým se brání ministr financí Bohuslav Sobotka. Jahn navrhuje, aby stát umožnil odečíst od daní náklady na dojíždění za prací, nebo náklady na jazykové kurzy a školné. Chce na daních rovněž ulevit drobným živnostníkům a své návrhy předloží vládě. Dokončit by se měly také práce na reformě úpadkového práva, řekl dnes Jahn na setkání s novináři.

Škoda Auto zahájí příští rok v Kvasinách výrobu nového modelu Škoda Roomster. Nový vůz by měl být veřejnosti poprvé představen na ženevském autosalonu v březnu 2006. Škodovka proto nyní musí kvasinský závod rozšířit. Investovat do něj hodlá 3 miliardy korun. Podle mluvčího Škody Auto Evžena Krauskopfa by však z rozšíření výroby neměla profitovat pouze firma, ale i celý region.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krauskopf: Z rozšíření výroby v Kvasinách by měl profitovat celý region.

Centrální banka rozhodla o snížení úrokových sazeb na historicky nejnižší úroveň. Základní repo sazba tak klesne o čtvrt procentního bodu na 1,75 procenta, tedy pod úroveň eurozóny. Většinu ekonomů tento krok centrální banky překvapil. Analytik ČSOB Per Dufek si ale není vůbec jistý, zda může další snížení sazeb našemu hospodářství ještě pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dufek: Pomůže snížení sazeb našemu hospodářství ?

Více si o překvapivém snížení úrokových sazeb České národní banky budeme povídat i s hlavním ekonomem VolksBank Vladimírem Pikorou v dnešním ekonomickém magazínu.

Německá ekonomika se ve druhém pololetí loňského roku propadla do recese. Potvrdil to německý statistický úřad s tím, že ve čtvrtém čtvrtletí se největší evropská ekonomika snížila o 0,1 procenta. Optimistické nejsou ani tzv. předstihové indikátory. Ty ukazují, že německé hospodářství bude mít zřejmě velké problémy i v první polovině letošního roku. Německo je přitom náš největší obchodní partner a nejvýznamnější investor. Podle analytika České spořitelny Miroslava Plojhara, by se ale problémy našich sousedů nemusely české ekonomiky výrazněji dotknout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plojhar: Německé problémy by neměly ovlivnit českou ekonomiku

David Vandrovec, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme