Ekonomické informace 3. 1. 2007

Deficit České republiky vzrostl na 93 miliard korun. Japonská společnost zaměstná v Brně 300 lidí. Skupina Penta může koupit stoprocentní podíl v Aero Vodochody. Internetová doména CZ zlevní. Podnikatelé začínají investovat do vzdělávání zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letouny L-159 ALCA | Foto: Jan Kouba

Výsledek státního rozpočtu za minulý rok 2006 neodpovídá růstu české ekonomiky. Ekonomové tak komentují loňské hospodaření státu, který překročil plánovaný rozpočtový schodek o více než 13 miliard korun. Deficit se vyšplhal na 93 miliard. Česko tak podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla promarnilo dva roky nejvyššího ekonomického růstu, kdy se dalo deficit stlačit pod tři procenta HDP. Také Vladimír Pikora z Next finance upozorňuje na to, že politici neumí hospodařit, ani když hospodářství roste.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: Deficit

Japonská společnost Aisin AI zaměstná v chystaném závodě na Černovické terase v Brně asi 300 lidí. Vyrábět začne na konci příštího roku a plný provoz rozjede do osmi let. Aisin bude v Brně vyrábět převodovky pro osobní auta, ročně by jich mělo být až 180 tisíc kusů.

Investiční skupina Penta může od státu koupit stoprocentní podíl v Aeru Vodochody. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi Aera se společností Tularosa, která patří do Penty. Tularosa má za vodochodského výrobce letadel zaplatit téměř tři miliardy korun.

Česká měna posílila k dolaru na nejsilnější úroveň v historii. Kurz se dostal na 20,67 Kč/USD. Důvodem bylo oslabení dolaru na světovém trhu.

Internetová doména CZ je od ledna o 20 procent levnější. Zájmové sdružení CZ NIC, které naši národní doménu spravuje, snížilo její cenu z pěti na čtyři sta korun. Předseda představenstva sdružení Tomáš Maršálek potvrdil, že ceny domén klesají v celé Evropě a i ta česká v budoucnu ještě zlevní

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Maršálek: Internetová doména

České firmy si pomalu začínají uvědomovat, jak je důležité investovat do lidského kapitálu a vzdělávání zaměstnanců. Svědčí o tom i rekordní zájem, který mají podnikatelé o evropské peníze z programu Profese. Podle Luboše Lukasíka z CzechInvestu se loni dostalo mezi malé a střední podnikatele na 220 miliónů korun. Za vyspělými zeměmi jsme ale v investicích do vzdělání zaměstnanců stále ještě pozadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Lukasík: Vzdělávání zaměstnanců

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme