Ekonomické informace 3. 10. 2005

Zadlužování českých domácností pokračuje. Ministerstvo informatiky chce do tří let sjednotit databáze státní správy a vytvořit tři základní registry. V Brně začíná největší veletržní akce sezony - Mezinárodní strojírenský veletrh spolu s veletrhem Transport a logistika. Kolínská automobilka TPCA zahájila třísměnný provoz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

České domácnosti se stále více zadlužují. Jen v srpnu vzrostla částka, kterou domácnosti dluží bankám a splátkovým společnostem, o více než 9 miliard na 371 a půl miliardy korun a ekonomové čekají, že ke konci roku dluhy určitě přesáhnou 400 miliard korun. Zadlužení domácností se každý rok zvyšuje přibližně o třetinu, podle hlavního ekonoma HVB Bank Pavla Sobíška ale stále není nijak dramatické.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sobíšek: Zadlužení domácností

Ministerstvo informatiky chce do tří let sjednotit databáze státní správy a vytvořit tři základní registry, ze kterých by stát čerpal informace o obyvatelstvu, adresách, nemovitostech i o hospodářských subjektech. Vzniknout by proto měl mimo jiné hospodářský registr, který podle mluvčí Ministerstva informatiky Kláry Volné zlepší komunikaci úřadů a podnikatelům usnadní složité papírování. Pokud se firma například přestěhuje, nahlásí změnu pouze v jediném registru a ostatní úřady už se o tom dozví samy.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Volná: Registry

V Brně dnes začíná největší veletržní akce sezony - Mezinárodní strojírenský veletrh spolu s veletrhem Transport a logistika. V areálu v Pisárkách se představí 2250 vystavovatelů z 33 různých zemí. Jak dodává Jiří Rousek z Veletrhů Brno, letošní ročník charakterizuje vysoká mezinárodní účast. Ze zahraničí totiž do Brna přijela více než třetina vystavujících firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Rousek: Strojírenský veletrh v Brně

Kolínská automobilka TPCA včera večer zahájila třísměnný provoz. Umožnil to dostatečný počet zaměstnanců, který v automobilce konečně dosáhl plánovaných 3000. Podle mluvčího firmy Matěje Matolína teď automobilka dosáhne plné výrobní kapacity, kterou by měl závod splnit na začátku roku 2006. Letos u nás firma vyrobí 100.000 vozů, do příštího roku by se ale výroba měla ztrojnásobit.

Provozovatelé autobusové dopravy v Moravskoslezském kraji zřejmě od Nového roku zdraží jízdné. Nevylučují ani, že o desetihaléře mohou ceny zvednout už před koncem letošního roku. Důvodem jsou vysoké ceny pohonných hmot, které tvoří zhruba třetinu nákladů dopravních firem. Kvůli drahé naftě už od října zdražili jízdné například dopravci v jižních Čechách, kteří zvedli ceny o deset procent.

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme