Ekonomické informace 3. 12. 2001

První významný kontrakt na nákup elektřiny od zahraničního dodavatele místo tradičního ČEZu je ohrožen. Severomoravská energetika, která se dohodla o dodávkách energie se švýcarskou firmou Entrade totiž narazila na problém s akciovou společností Česká přenosová. Veškeré náklady na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín musí hradit společnost ČEZ jako její provozovatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

První významný kontrakt na nákup elektřiny od zahraničního dodavatele místo tradičního ČEZu je ohrožen. Severomoravská energetika, která se dohodla o dodávkách energie se švýcarskou firmou Entrade totiž narazila na problém s akciovou společností Česká přenosová. Ta jí potvrdila dovoz pouze jedné třetiny z plánovaného lednového objemu a pro další měsíce přenos elektrického výkonu nepotvrdila vůbec. SME, slovy mluvčího Pavla Nováčka, proto nevylučuje, že se v případě neúspěchu dalších jednání obrátí na soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Nováček o případném soudu

Veškeré náklady na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín musí hradit společnost ČEZ jako její provozovatel. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové provozovatel musí dbát o zabezpečení elektrárny po dobu její životnosti. Drábová tak reagovala na prohlášení rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera, který řekl, že Rakousko se nebude podílet na finančních nákladech spojených s realizací bezpečnostních opatření v Temelínu. Na nich se minulý týden shodli premiéři obou zemí. Stát by ale naopak podle Drábové měl hradit "značnou část nákladů" vyplývajících z bodů týkajících se hodnocení vlivu na životní prostředí, které provozovatel v povinnostech nemá. Dodatečné náklady odhadl premiér Miloš Zeman na 100 milionů korun.

Právě česko-rakouskou smlouvou o Temelínu se na dnešním zasedání bude zabývat vláda. Ministři by měli rozhodnout i o dotaci pro České dráhy na ztráty z osobní dopravy a také o novém dluhopisovém programu, který by měl pokrýt plánovaný šestačtřicetimiliardový schodek v rozpočtu v příštím roce. Podle mluvčí ministerstva Jany Vargové mají dluhopisy pokrýt 44 miliardy a zbytek deficitu se uhradí z krátkodobých operací státních finančních aktiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Vargová o dluhopisech

Vláda bude dnes rozhodovat i o převzetí neratovického Spolany holdingem Unipetrol a o programu podpory cestovního ruchu v příštím roce. Na něj požaduje ministerstvo pro místní rozvoj 200 milionů korun. Podle Daniely Zachystalové z odboru cestovního ruchu největší část prostředků je určena na podpru lázeňství, zejména investic do infrastruktury a nových ubytovacích kapacit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniela Zachystalová o podpoře lázeňství

Tento týden uběhne přesně měsíc od doby, kdy se objevily informace o nelegálním kopírování karet klientů Československé obchodní banky.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme