Ekonomické informace 3. 12. 2002

Vláda definitivně rozhodla o tom, že neprodá svůj podíl v Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. Nového kupce začne hledat příští rok. Stát od začátku letošního roku hospodařil s deficitem 42 miliardy korun. Jen za minulý měsíc se schodek státního rozpočtu prohloubil o 10 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny | Foto: Jan Rosenauer

Stát od začátku letošního roku hospodařil s deficitem 42 miliardy korun. Jen za minulý měsíc se schodek státního rozpočtu prohloubil o 10 miliard korun. Důvodem je hlavně růst sociálních výdajů a obvyklé čerpání prostředků jednotlivými resorty před koncem roku. Snaží se totiž do konce prosince využít všechny dostupné zdroje.

Minimální mzda vroste příští rok na 6 200 korun. Kromě podnikatelů protestovali proti růstu minimální mzdy o pětistovku také ministři průmyslu a obchodu, kultury a ministryně školství Petra Buzková. Poslední dva proto, že jejich resorty nebudou mít finance na krytí vyšších minimálních mezd státních zaměstnanců. Minimální mzdu pobírají v České republice oficiálně asi dvě procenta lidí.

Celkem 260 miliónů korun je připraveno v programu Sapard na placení povodňových škod. Žadatelé mohou přihlásit svůj projekt do programu až do 13. prosince. Ministerstvo zemědělství přitom rozhoduje o rozdělení 140 miliónů, 120 miliónů má pak v gesci ministerstvo pro místní rozvoj. Realizaci programu zajišťují regionální pracoviště agentury Sapard, a to v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ústí nad Labem a v Brně. Milena Vicenová z Ministerstva zemědělství vysvětlila, kdo může o příspěvek na projekt žádat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milena Vicenová o tom, kdo může žádat o příspěvek

Zaměstnanci martinovského masokombinátu dostali poslední slíbené peníze svých dřívějších úložek v podnikové spořitelně. Vlastník firmy- společnost Sena Corporation - totiž vyplatil zbytek peněz a tím vrátil lidem celkem asi 14 miliónů korun. Podrobnosti má mluvčí společnosti Eva Kijonková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Kijonková o vracení peněz

Evropská unie zakázala většinu tabákové reklamy. Na tvrdých opatřeních se shodli ministři zdravotnictví 15 členských států. Do tří let by měla úplně zmizet reklama na cigarety z časopisů, novin, sportovních akcí a z internetu. V televizi a rádiích zemí Evropské unie už tato reklama dávno není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více už náš bruselský zpravodaj Milan Fridrich.

Česká vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu zákona, který chce zpřísnit činnost zastaváren. Rozhodnutí o tom, zda se zlodějům ztíží jeden ze způsobů, jak se rychle zbavit horkého zboží, tak bude jen na poslancích.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme