Ekonomické informace 3. 12. 2007

Ceny plynu se od ledna zvýší. Dnes se dozvíme o kolik. V Českých obchodech se podle britské studie krade nejvíc v Evropě. Evropská komise má rozhodnout, jestli zakáže vývoz drůbeže z Polska. Ministerstvo financí oznámí, jak si vedl státní rozpočet ke konci listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový hořák | Foto: Marián Vojtek

Od ledna zaplatíme za plyn podstatně víc. O kolik to bude přesně se dozvíme dnes. Společnost RWE, která ovládá zhruba čtyři pětiny tuzemského trhu, totiž oznámí ceny zemního plynu pro 1. čtvrtletí příštího roku. Podle odhadů expertů by cena plynu mohla stoupnout o 8 až 10 procent. To by znamenalo navýšení plateb o stokoruny až tisíce ročně. Analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka se přiklání spíše k vyššímu růstu, důvodem pro zdražení je podle něj především růst cen komodit, od kterých se cena plynu odvíjí.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Procházka: Růst ceny plynu

V Českých obchodech se krade nejvíc v Evropě. Vyplývá to ze studie britské společnosti Centre for Retail Research. Ta se zaměřila na ztráty obchodů ve 22 zemích, které vznikly kriminalitou zákazníků a zaměstnanců a také vlastními chybami. Tyto ztráty u nás představují 1,4 % obratu. Hůř než my jsou na tom pouze pobaltské státy. Když to vyjádříme v korunách, tak podle studie se v českých obchodech letos ztratilo nebo ukradlo zboží za skoro 9 miliard korun. V celé střední Evropě pak za v přepočtu 54 miliard korun, zhruba polovina z této částky připadá na Polsko.

Evropská komise má dnes rozhodnout, jestli zakáže vývoz drůbeže z Polska. O víkendu tam na dvou farmách našli smrtící virus ptačí chřipky H5N1. Situaci sleduje náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Dorazín: Ptačí chřipka v Polsku

Ministerstvo financí dnes oznámí, jak si vedl státní rozpočet ke konci listopadu. Ještě na konci října stát hospodařil s přebytkem 27 miliard korun, ministerstvo přitom počítalo se schodkem 76 miliard. Výdaje státu ale pravidelně rostou výrazněji až v posledních měsících roku.

Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme