Ekonomické informace 3. 3. 2006

Kvůli hrozícímu přebytku cukru Evropská unie jednorázově zkrátí v nadcházející sezoně výrobní kvóty. Kolínská automobilka TPCA už vyrábí naplno. Evropská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,5 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kafe | Foto: Jan Rosenauer

Kvůli hrozícímu přebytku cukru Evropská unie jednorázově zkrátí v nadcházející sezoně výrobní kvóty. Pro Česko to znamená snížení na 411.000 tun. Co to bude znamenat pro naše cukrovary popisuje předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Jirovský: Kvóty

Kolínská automobilka TPCA už vyrábí naplno. Ročně vyprodukuje 300.000 aut a 99 procent z nich okamžitě exportuje. Podle hlavního ekonoma společnosti Next finance Vladimíra Pikory je to pro naše hospodářství dobrá zpráva, protože z rozjezdu kolínské automobilky naše ekonomika významně profituje.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pikora: TPCA

Evropská centrální banka podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,5 procenta. Podle hlavního ekonoma HVB bank Pavla Sobíška to ale neznamená, že bude tento krok kopírovat i naše centrální banka. Zvýšení sazeb v eurozóně pouze snižuje šance na možný pokles sazeb u nás. Změna sazeb v eurozóně podle Sobíška neovlivní ani celkový vývoj naší ekonomiky, přestože by teoreticky mohla.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Sobíšek: Sazby v eurozóně

Česká měna na zvýšení úrokových sazeb v eurozóně reagovala oslabením o 15 haléřů na na 28,47 Kč za euro.

Obchodníci loni vyvezli 5200 tun českého chmele, to je o 13 procent v roce 2004. Pivovarníci měli větší zájem o surový chmel, odbyt zpracovaného chmele ve formě granulí vzrostl jen mírně. Největším odběratelem je tradičně Japonsko, loni se podílelo na českém exportu třetinou. Výrazně posílil vývoz do Německa, Británie a Ruska.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme